Propylen i jego produkty pochodne stosuje się w niemal każdej dziedzinie życia, np. w budownictwie (elewacje, różnego rodzaju przewody), branży motoryzacyjnej, RTV/AGD i wielu innych. Orlen to jedyny producent propylenu w Polsce, do tego posiada ponad 50% zdolności produkcyjnych w Europie Centralnej. Instalacja metatezy wytwarza propylen o jakości polimerowej, który powstaje w procesie krakingu parowego lub krakingu katalitycznego w części rafineryjnej.

PKN Orlen umacnia pozycję lidera na rynku wytwórczym propylenu. Dzięki nowej instalacji metatezy zwiększamy produkcję, ale i jakość oferowanego produktu. Liczę, że docenią to kontrahenci wybierając naszą ofertę. Popyt na produkty petrochemiczne stale rośnie, ale europejski rynek jest niezwykle wymagający. Aby być również w przyszłości liczącym się graczem na tym konkurencyjnym rynku, musimy maksymalnie wykorzystywać nasz potencjał i zintegrowane aktywa – mówi Daniel Obajtek, prezes Orlenu.


Za zaprojektowanie oraz budowę instlacji w Płocku w systemie „pod klucz” odpowiedzialna była Elektrobudowa S.A. Umowę podpisano w 2016 r. Budżet całego projektu wyniósł około 400 mln zł.

Dodajmy, że do połowy tego roku w należącej do Orlenu rafinerii w litewskich Możejkach oddana do użytku ma być instalacja PPF Splitter, która produkować będzie kolejne 80 tys. ton propylenu.

Przeczytaj także: Orlen zbuduje Centrum Badawczo-Rozwojowe