W 2020 r. Gaz-System zamierza zakończyć przenoszenie swojego oddziału w Tarnowie do innej małopolskiej miejscowości – Pogórskiej Woli. W skład nowego oddziału będą wchodzić laboratorium pomiarów jakości gazu, węzeł przesyłowy na budowanych gazociągach, które połączą Baltic Pipe i terminal LNG w Świnoujściu ze Słowacją i Ukrainą oraz siedziba pogotowia gazowego.
Dostawy gazu. Fot. Gaz-System
W 2018 r. Gaz-System przesłał 17,2 mld m3 gazu, z czego oddział w Tarnowie, który działaniami obejmuje obszar czterech województw: lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego oraz świętokrzyskiego – 5,8 mld m3. Średnio każdego roku przepływa przez niego około 37% całego gazu przesyłanego w Gaz-Systemie. To potwierdza, jak ważną rolę odgrywa w regionalnym rynku gazu. Ze względu na istniejący i budowane interkonektory rola oddziału wykracza poza granice Polski – mówi Artur Zawartko, wiceprezes Gaz-Systemu.
Odział w Tarnowie odpowiada za budowę gazociągów o łącznej długości około 400 km. To rurociągi Hermanowice–Strachocina, Strachocina–Pogórska Wola, Pogórska Wola–Tworzeń czy interkonektory Polska–Słowacja i Polska–Ukraina. Ponadto zarządza ponad 2,5 tys. km istniejącej sieci przesyłowej.
Gazociąg Polska–Słowacja – trasa. Źródło: Gaz-System
Dzięki tym inwestycjom zwiększone zostaną m.in. zdolności przesyłowe na terenie Polski; transport gazu będzie bezpieczniejszy i niezawodny. Projekty związane są też z polityką dywersyfikacji źródeł gazu ziemnego. Wszystkiego o inwestycjach Gaz-Systemu dowiesz się TUTAJ.
Gaz-System to największy operator gazociągów przesyłowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Spółka, w latach 2015-2025, wybuduje 2 tys. km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski. 100% akcji spółki należy do Skarbu Państwa.
Przeczytaj także: Gazociąg DN1000 od m. Strachocina do granicy ze Słowacją – wybrano najlepszą ofertę
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.