Pod względem technologicznym, przy odpowiednim tempie robót i zaangażowaniu wykonawcy, możliwe jest uzyskanie przejezdności drogi pod koniec III kwartału tego roku. GDDKiA podejmuje wszelkie możliwe działania w celu jak najszybszego zakończenia kontraktu, jednak w największym stopniu zależy to od wykonawcy inwestycji – informuje inwestor, dodając, że problemem jest brak mobilizacji ze strony firmy, co ma przekładać się na brak realizowanych robót i możliwości wnioskowania o płatności za wykonane prace.

Energopol Szczecin, który jest generalnym wykonawcą inwestycji, został już wezwany przez zamawiającego do wypełnienia zobowiązań kontraktowych. Jak jednak zaznacza GDDKiA, zastosowane zostaną wobec niego odpowiednie instrumenty, takie jak kary umowne, a w przypadku braku wypłat dla podwykonawców inwestor potrąci te kwoty z wynagrodzenia wykonawcy.

Obwodnica Wałcza o długości ponad 17,8 km powstaje w ciągu S10 – drogi zlokalizowanej w całości w sieci kompleksowej TEN-T na obszarze woj. zachodniopomorskiego. W ramach inwestycji powstaną m.in. cztery węzły drogowe, cztery ronda oraz liczne obiekty inżynierskie, w tym 17 wiaduktów, dwa mosty i dwie estakady.

Na ten moment zaawansowanie budowy obwodnicy Wałcza wynosi 85%.

Przeczytaj także: Kto dokończy budowę obwodnicy Marek?