Na czym polega ta zasada? Na możliwie szybkim odprowadzeniu wód deszczowych systemem kanalizacyjnym do odbiornika. Zdaniem naukowców należy już skończyć z takim myśleniem choćby z uwagi na możliwość przeciążenia hydraulicznego sieci kanalizacyjnej czy nadmiernego obciążenia odbiornika zanieczyszczeniami zawartymi w spływach deszczowych. Na zmianę sposobu myślenia o gospodarce wodami opadowymi w mieście wpłynąć może odpowiednia edukacja różnych grup społecznych, w tym urzędników, pracowników przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, projektantów czy naukowców, a także zwykłych mieszkańców.

W dniach 4–6 września br. w Zakopanem odbędzie się IV Konferencja Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi (GWOR). Udział w wydarzeniu weźmie dr hab. inż. Jadwiga Królikowska, prof. PK, z Politechniki Krakowskiej, która na przykładzie stolicy Małopolski pokaże, jak dzięki tzw. zielonej infrastrukturze można gospodarować wodami opadowymi w mieście. Będzie mówić o zielonych torowiskach, zielonych dachach, zielonych ścianach czy parkach kieszonkowych i linearnych. W ramach tego referatu przedstawione zostaną także korzyści wynikające z zastosowania zielonej infrastruktury.

Ponadto dr hab. inż. Jadwiga Królikowska zaprezentuje wyniki symulacji porównującej typowy wielkopowierzchniowy dach płaski z dachem zielonym oraz zielone i betonowe torowisko w aspekcie odpływu wód opadowych.

Przeczytaj także: III Konferencja Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi w Zakopanem [relacja]