Partnerzy portalu

Tory kolejowe w Polsce będą badane z Kosmosu

Opublikowano: 27-08-2019 Źródło: PKP PLK

PKP PLK, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, a także Politechnika Gdańska oraz Uniwersytet Morski w Gdyni wspólnie budują pojazd, który za pomocą odbiorników satelitarnych i skanerów laserowych będzie wykonywać pomiary torów. W taki sposób ma być sprawdzany m.in. ich stan.


Fot. PKP PLK Fot. PKP PLK

Powstał już prototyp pojazdu do takich badań: na platformie znajdującej się na ramie wagonu umieszczono system pomiarowy, w skład którego wchodzą m.in. odbiorniki do pomiarów geodezyjnych przy użyciu technologii satelitarnej (GPS), skaner laserowy, urządzenia do mierzenia pochyleń i przyspieszeń. Badania prowadzone są podczas przejazdu platformy prowadzonej przez drezynę.

Fot. PKP PLK Fot. PKP PLK

Wykonano już satelitarne pomiary układu geometrycznego torów na odcinku Tczew–Chojnice i Chojnice–Bursy. Obecnie sprawdzane jest, czy rzeczywiście w taki sposób można zebrać szczegółowe dane o geometrii osi toru oraz wykryć nawet najmniejsze usterki. Jak poinformowano, kolejnym etapem będzie stworzenie oprogramowania, które umożliwi, w oparciu o otrzymane dane pomiarowe, uzyskanie szczegółowej informacji o położeniu oraz stanie toru. Program pozwoli na identyfikację istniejącej geometrii toru.

Fot. PKP PLK Fot. PKP PLK

W przyszłości te urządzenia mają wykonywać pomiary bez dużego udziału pracowników. Instalowane będą mogły być także na pociągach, dzięki czemu w czasie rzeczywistym zbierane będą informacje o położeniu pojazdów. Realizacja wartego ponad 2,5 mln zł projektu „Opracowanie innowacyjnej metody wyznaczania precyzyjnej trajektorii pojazdu szynowego” potrwa do 2021 r.

Przeczytaj także: Technologia stosowana na Marsie trafiła do PGE

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!