• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Tychy: wkrótce otwarcie nowej linii trolejbusowej

Opublikowano: 16-09-2019 Źródło: Źródło: UM Tychy

Po ponad rocznej budowie, Tychy szykują się 23 września br. do otwarcia nowej linii trolejbusowej. Zakończono budowę sieci trakcyjnej na odcinku Rondo Zesłańców Sybiru–Sikorskiego Wiadukt. Część trasy pojazdy pokonają korzystając z akumulatorów.


Nowa linia trolejbusowa w Tychach. Fot. UM Tychy Nowa linia trolejbusowa w Tychach. Fot. UM Tychy
  • Nowa linia trolejbusowa w Tychach powstała po przeszło rocznej budowie
  • Część trasy pojazdy przejadą na zasilaniu akumulatorowym
  • Inwestycja w budowę sieci trakcyjnej i podstacji zasilającej oraz kupno taboru kosztowały 23 mln zl

Budowa trwała ponad rok. Na tym odcinku zastosowano sieć montowaną na wysięgnikach ze szkłolaminatu, co pozwoliło na zmniejszenie ilości zastosowanych słupów trakcyjnych. Drut jezdny trzymają elastyczne zawiesia typu delta, które wcześniej nie były w Tychach stosowane na taką skalę – mówi Marcin Rogala, prezes Tyskich Linii Trolejbusowych.

Podczas budowy sieci trakcyjnej powstała również nowa podstacja zasilająca na ul. Sikorskiego. Pracownicy zajezdni zdalnie sterują w pełni zautomatyzowaną stacją prostownikową, wyposażoną w dwa zasilacze i szereg nowoczesnych rozwiązań wspomagających. Takie rozwiązanie ma zapewnić niezawodne zasilanie nowego odcinka sieci.

Schemat tyskiej sieci trolejbusowej. Źródło: ZTM Tychy Schemat tyskiej sieci trolejbusowej. Źródło: ZTM Tychy


Po nowej trasie, od osiedla W do osiedla R i z powrotem, pojadą także trolejbusy z zasilaniem akumulatorowym. Miasto zakupiło trzy nowoczesne pojazdy hybrydowe wyposażone w baterie trakcyjne, które pozwalają na przejechanie blisko 30 km bez podłączenia do sieci, z zachowaniem wszystkich parametrów jazdy, pełnym zakresem mocy, działającą klimatyzacją lub ogrzewaniem.

Dużym ułatwieniem dla kierowców jest to, że zarówno odłączanie od sieci trakcyjnej, jak i późniejsze podłączanie jest w pełni zautomatyzowane i nie wymaga od kierowcy wychodzenia z kabiny – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Przy okazji budowy sieci trakcyjnej wymieniono oświetlenie uliczne na ulicy Sikorskiego, od pętli Paprocany do wiaduktu przy DK1. Zastosowane zostały tutaj lampy ledowe o dużej efektywności świecenia, które zapewniają dobre oświetlenie drogi i chodnika w każdych warunkach.

Inwestycja w budowę sieci trakcyjnej wraz z podstacją zasilającą, modernizację fragmentu istniejącej sieci, wymianę oświetlenia ulicznego i kupno dwóch elektrobusów i trzech trolejbusów hybrydowych kosztowała 23 mln zł. Dofinansowanie środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wyniosło 75%.

Przeczytaj także: ZUE utrzyma elektroenergetykę trakcyjną w Krakowie

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia