Coraz bliżej przekopu przez Mierzeję Wiślaną. W najbliższy piątek (18 października 2019 r.) plac budowy zostanie przekazany wykonawcy zadania. Częścią zlecenia jest właśnie m.in. wspomniany przekop.
Mierzeja Wiślana. Fot. Marcin/Adobe Stock
- Przekop przez Mierzeję Wiślaną będzie mieć około 1,3 km długości
- Pozwoli o 94 km skrócić drogę z portu w Elblągu do portów w Trójmieście
- To część większego projektu
Mierzeja Wiślana to piaszczysty wał oddzielający Zalew Wiślany od otwartych wód Zatoki Gdańskiej. Jest naturalną przeszkodą na trasie jednostek płynących do portu w Elblągu. Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma mieć około 1,3 km długości i 5 m głębokości. Przekop wykonany zostanie w miejscowości Nowy Świat: w efekcie do portu w Elblągu mają wpływać jednostki o zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości 20 m. Plac budowy formalnie zostanie przekazany w piątek. Termin rozpoczęcia prac będzie nam znany po przedstawieniu przez wykonawcę harmonogramu prac – powiedziała Polskiej Agencji Prasowej rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska.
Przekop to jeden z elementów większego projektu – budowy drogi wodnej o 22 km długości i od 60 do 120 m szerokości. Z całej nowej drogi po około 10 km stanowić mają tor na Zalewie Wiślanym oraz tor na rzece Elbląg, a około 2 km odcinek stanowiska postojowego, śluzy i portu zewnętrznego.
Grafika: inzynieria.com
Nową drogę wodną, łączącą Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym, zbuduje polsko-belgijskie konsorcjum NDI oraz Besix. Umowę podpisano 4 października br. Po przekazaniu placu budowy wykonawca będzie realizował te zamierzenia, które zostały nakreślone, czyli budowę przyczółków i nabrzeży od strony Zalewu Wiślanego i od strony Zatoki Gdańskiej, tak aby materiał i różnego rodzaju konstrukcje, które są potrzebne do realizacji przedsięwzięcia, były transportowane drogą wodną, odciążając w ten sposób mieszkańców i wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom. To jest priorytetowe dla nas i wykonawcy, żeby zrealizować te obietnice – wyjaśnił wtedy dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski.
W dalszej kolejności będą budowane obiekty hydrotechniczne od strony Zatoki Gdańskiej, a następnym etapem będzie m.in. przekop przez Mierzeję Wiślaną. Na koniec zaplanowano powstanie sztucznej wyspy, która będzie mieć ponad 100 ha powierzchni. Z uwagi na ochronę środowiska, roboty będą ograniczane czasowo w ciągu dnia i roku.
Koszt realizacji tych wszystkich prac to ponad 992 mln zł. W ich efekcie statki z portów w Gdańsku i Gdyni będą mogły przepłynąć do portu w Elblągu krótszą o 94 km niż dotychczasowa (przez Cieśninę Pilawską) drogą morską.
Przeczytaj także: Przekop Mierzei Wiślanej – drogę wodną otworzą latem 2022 r.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.