Kolejny, 68. numer kwartalnika „GDMT geoinżynieria drogi mosty tunele” (3/2019) dostępny jest już w wersji online. Co znajduje się w środku? Tysiące tuneli, superwieżowce, kolejowe inwestycje w polskich portach... i wiele innych ciekawych tematów.
Dzięki dekadom ciężkiej pracy mamy wiele powodów do dumy: do końca 2018 r. zbudowaliśmy ponad 36 tys. km tuneli, a mówimy tylko o obiektach służących transportowi: ponad 15 tys. km tuneli kolejowych, 16,5 tys. km tuneli autostradowych i ponad 4,5 tys. km podziemnych linii metra – mówiła Jinxiu (Jenny) Yan, prezes International Tunneling and Underground Space Association (ITA-AITES), w rozmowie naszym kwartalnikiem. Opowiedziała nie tylko o tysiącach budowanych tuneli, ale też m.in. o wyzwaniach, jakie stawiane są przed branżą tunelową na świecie i o tym, jak obiekty infrastruktury podziemnej mogą zmienić życie mieszkańców.
O wyzwaniach związanych z zagospodarowaniem przestrzeni podziemnej traktuje też „Brytyjska przestrzeń podziemna wolna od Brexitu, ale nie od problemów”. Piszemy również o polskich najnowszych projektach w tym zakresie, ponieważ już „Coraz bliżej drążenia tunelu w Łodzi”.
Przestrzeń podziemna nie zdominowała jednak całkowicie tego wydania. Fani drapaczy chmur też będą mieli o czym poczytać: zarówno o aspektach geotechnicznych budowy takich konstrukcji, jak i designerskich: w numerze pojawił się zarówno artykuł naukowy dr. inż. Bolesława Kłosińskiego z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów „Fundamenty superwieżowców", jak i prezentacja ciekawego projektu wieżowca-mostu z Kazachstanu.
W dziale mosty m.in. tekst o najdłuższej kładce wstęgowej w Polsce, a w dziale drogi – o największym planowanym polskim lotnisku, Centralnym Porcie Komunikacyjnym, i o mającej towarzyszyć mu infrastrukturze.
Nie pominęliśmy ważnych, geoinżynieryjnych tematów, takich, jak kwestia Eurokodu 7 („Nowa generacja Eurokodu 7", autorstwa Witolda Bogusza z Instytutu Techniki Budowlanej i Mariusza Leszczyńskiego z firmy Geomechanika sp. z o.o.) czy próbnych obciążeń pali z użyciem komór ciśnieniowych.
Zachęcamy do lektury i prenumeraty periodyku „GDMT geoinżynieria drogi mosty tunele”. Czasopismo możesz zamówić tutaj.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.