• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

S1: przetarg na budowę obwodnicy Oświęcimia

Opublikowano: 30-12-2019 Źródło: GDDKiA

Ogłoszono przetarg na zaprojektowanie i budowę południowej obwodnicy Oświęcimia o długości 9 km. Firmy oferty mogą składać do 3 marca 2020 r.


Fot. candy1812/Adobe Stock Fot. candy1812/Adobe Stock
  • Południowa obwodnica Oświęcimia zostanie połączona z S1
  • Droga powstanie w sąsiedztwie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady
  • Półtora roku temu otwarto południową obwodnicę Oświęcimia

Obwodnica Oświęcimia zostanie wybudowana na terenie woj. małopolskiego i śląskiego, powiatów oświęcimskiego i bieruńsko-lędzińskiego oraz gmin Bojszowy i Oświęcim. Podmiot, który wygra przetarg, zajmie się zaprojektowaniem i budową obwodnicy Oświęcimia, czyli dwujezdniowej drogi krajowej klasy GP, która przebiegać będzie po nowym śladzie od węzła Oświęcim S1 do istniejącej DK44. Do obowiązków generalnego wykonawcy należeć też będzie uzyskanie wszelkich opinii, uzgodnień, pozwoleń, zezwoleń, decyzji niezbędnych do zaprojektowania i zrealizowania inwestycji. Na koniec zajmie się opracowaniem dokumentacji powykonawczej oraz uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie drogi.

Budowa obwodnicy Oświęcimia

Fragment obwodnicy Oświęcimia przebiegać będzie w pobliżu byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. W specjalnym raporcie opisano analizy uwarunkowań lokalizacji i rozwiązań elementów drogi oraz sformułowano zalecenia, które należy ująć na kolejnych etapach przygotowania i realizacji inwestycji. Wykonawca, opracowując projekt budowlany, ma brać pod uwagę te rozwiązania. Ponadto raport będzie analizowany przez ekspertów UNESCO.

Lokalizacja obwodnicy Oświęcimia. Źródło: GDDKiA Lokalizacja obwodnicy Oświęcimia. Źródło: GDDKiA

Dodajmy, że w marcu 2018 r. oddano do użytku północną obwodnicę Oświęcimia. Trasa ma 5 km długości. Budowa kosztowała 104 mln zł.

Budowa drogi S1

Dzięki ogłoszeniu tego przetargu, w tym roku rozpoczęły się już postępowania na wszystkie odcinki realizacyjne w ramach większego projektu, budowy drogi ekspresowej S1 od Mysłowic do Bielska-Białej. Pozostałe fragmenty to: węzeł Kosztowy II (z węzłem)–węzeł Oświęcim (bez węzła; w tym 13 km S1 i 2 km obwodnicy Bierunia); węzeł Oświęcim (z węzłem)–Dankowice (15 km S1); Dankowice–węzeł Suchy Potok (z węzłem; 12 km S1). Ta część S1 powstanie na terenach wydobywczych czterech kopalń (Ziemowit, Piast, Brzeszcze, Silesia) oraz na trzech obszarach Natura 2000 (Stawy w Brzeszczach, Dolina Dolnej Soły, Dolna Soła), dlatego ustalanie jej przebiegu trwało niemal 10 lat. Koniec całej inwestycji zaplanowano na 2023 r.

Docelowo cała droga S1 będzie mieć 135 km długości, połączy granicę państwa w Zwardoniu z lotniskiem w Pyrzowicach i autostradą A1. Ponadto S1 znajduje się w VI korytarzu Transeuropejskiej Sieci Transportowej łączącej kraje basenu Morza Bałtyckiego z krajami Europy Południowej, jej przedłużeniem na południe od granic Polski jest słowacka autostrada D3.

Przeczytaj także: 2019 r. – długość dróg szybkiego ruchu przekroczyła 4 tys. km

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!