Dziś (23 stycznia) w całej Polsce rozpoczął się Generalny Pomiar Ruchu (GPR). Badania wykonywane są co pięć lat. Prowadzi je Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) oraz zarządcy dróg wojewódzkich.
Fot. monticellllo/Adpobe Stock
- Z wyników pomiaru ruchu korzystają np. planiści
- Ruch w Polsce, w sposób ciągły, mierzony jest od pół wieku
Jak poinformowała GDDKiA, na jej sieci dróg pomiary będą prowadzone w około 2300 punktach. To więcej niż pięć lat temu, kiedy takich punktów było około 1950. W zdecydowanej większości miejsc do mierzenia służyć będzie wideorejestracja. Jedynie w około 1% punktów badania będą realizowane w sposób automatyczny (przy wykorzystaniu liczników ruchu drogowego).
Badania w ramach GPR 2020 będą odbywać się w trakcie dziewięciu wybranych dni w ciągu roku. Z tego przez cztery dni mają to być pomiary 24-godzinne, a przez pięć dni – 16-godzinne. Jak poinformowano, głównym celem GPR 2020 jest uzyskanie, na podstawie przeprowadzonych bezpośrednich pomiarów, zasadniczych parametrów i charakterystyk ruchu dla wszystkich odcinków sieci dróg krajowych (poza miastami na prawach powiatu).
Fot. GDDKiA
W ramach GPR będzie mierzony średni dobowy ruch: roczny, w dni robocze, letni, zimowy, a także średni ruch dzienny, wieczorny i nocny. Ponadto badane będą wskaźniki zmian ruchu oraz rodzajowa struktura ruchu. Szczegółowe wyniki poznamy jesienią 2021 r.
Poza tym GDDKiA w wybranych lokalizacjach prowadzi ciągłe automatyczne pomiary ruchu. Te badania w naszym kraju prowadzone są od lat 70-tych XX w. Jak tłumaczy Dyrekcja, dane dotyczące ruchu wykorzystywane są w analizach i prognozach ruchu, pracach planistyczno-projektowych, a także do celów zarządzania ruchem.
MAPA: gdzie są stacje ciągłych pomiarów ruchu?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.