Oferty w tym przetargu oceniano ponownie po tym, gdy 31 stycznia br. Krajowa Izba Odwoławcza, po odwołaniach złożonych przez uczestniczące w przetargu firmy, unieważniła wybór najkorzystniejszej oferty, nakazała uzupełnienie dokumentów potwierdzających spełnienie warunków udziału w przetargu i ponowną ocenę ofert.

Rzecznik PKP PLK Mirosław Siemieniec poinformował, że jeśli nie będzie odwołań od ponownego rozstrzygnięcia przetargu, na koniec pierwszego kwartału 2020 r. spółka podpisze umowę z wykonawcą. Termin na składnie odwołań do KIO mija 21 lutego br.

Do przetargu zgłosiły się trzy konsorcja. W uzasadnieniu ponownego wyboru oferty polsko-chińskiej jako najkorzystniejszej PKP PLK podały, że spełnia ona wszystkie kryteria, warunki udziału w przetargu, a oferta zdobyła 100% w ocenie.

Fragment trasy Czyżew-Białystok to jedna z kluczowych inwestycji kolejowych w Podlaskiem. Podróż z Białegostoku do Warszawy ma trwać półtorej godziny, czyli o godzinę krócej niż obecnie. Odcinek będzie częścią trasy kolejowej E75. Rail Baltica to transeuropejski korytarz transportowy, który docelowo połączy kraje nadbałtyckie z pozostałymi państwami Unii Europejskiej. Polski fragment szlaku ma liczyć 341 km i prowadzić przez Warszawę, Białystok i Ełk aż do granicy polsko-litewskiej w Trakiszkach.

Wykonawca, oprócz prac w obrębie odcinka, będzie też musiał zmodernizować kilka wiaduktów kolejowych. Inwestycja obejmuje także powstanie dwupoziomowych skrzyżowań oraz czterech przejść pod torami, remont przystanków i stacji zlokalizowanych w ciągu trasy oraz budowę nowego przystanku Białystok Słoneczny Stok.

Zobacz także: Rail Baltica: budowa drugiej nitki mostu przez Bug