Na dziś, 9 marca 2020 r., zaplanowano początek spotkań informacyjnych związanych z opracowaniem studium korytarzowego rozbudowy/budowy A4 Wrocław–Krzyżowa.
A4 Wrocław–Krzyżowa. Fot. GDDKiA
Na spotkaniach prezentowane będą wstępne korytarze przebiegu A4. Konsultacje z mieszkańcami zorganizowane zostaną we wszystkich powiatach, przez które zaplanowano wstępne warianty przebiegu korytarzy. Jak poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), efektem będzie szczegółowa analiza opinii zgłoszonych przez uczestników.
Na odcinku Wrocław–Krzyżowa autostrada A4 niemal nie posiada pasa awaryjnego (jest tylko na krótkich fragmentach), ponadto brakuje miejsc obsługi podróżnych, a geometria wielu węzłów nie spełnia standardów autostradowych. Zgodnie z pierwszym wariantem, równolegle do istniejącej A4 wybudowana zostałaby jedna jezdnia (3 pasy ruchu + pas awaryjny). Po przełożeniu ruchu na wybudowaną nitkę, nastąpiłaby rozbiórka starej nawierzchni i budowa drugiej nitki (3 pasy ruchu + pas awaryjny).
Więcej o autostradach piszemy w naszym temacie specjalnym Autostrady w Polsce.
Wariant drugi polega na budowie A4 w nowym korytarzu przebiegającym stroną południową od np. węzła Wrocław Wschód do węzła z istniejącą A4 np. na wysokości Legnicy (z uwzględnieniem budowanej S3) i rozbudowa A4 po śladzie na odcinku Legnica–Krzyżowa (zgodnie z wariantem 1). Na istniejącym ciągu A4 (na długości odcinka, który byłby zastąpiony nowym przebiegiem) przeanalizowane musiałyby zostać wyburzenia obiektów inżynierskich i budowy nowych bądź skrzyżowań jednopoziomowych.
W ramach realizacji trzeciego wariantu odbyłaby się budowa A4 w nowym korytarzu przebiegającym stroną południową od np. węzła Wrocław Wschód do węzła Krzyżowa (na istniejącym ciągu A4 wyburzenia i budowy nowych obiektów inżynierskich bądź skrzyżowań jednopoziomowych).
Ruch na całej autostradzie A4 rośnie z roku na rok, na odcinku Wrocław–Krzyżowa natężenie dochodzi nawet do 100 tys. pojazdów na dobę: w wyniku awarii czy kolizji tworzą się wielokilometrowe zatory.
Przeczytaj także: Ile kosztuje 1 km autostrady w Polsce?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.