Urząd Morski w Szczecinie prowadzi projekt modernizacji toru wodnego Świnoujście–Szczecin do głębokości 12,5 m. W ramach całej tej inwestycji przeprowadzonych będzie wiele pojedynczych zadań: w ostatnim czasie wydano zgody na budowę dwóch sztucznych wysp na obszarze morskich wód wewnętrznych, regulację naturalnych nieumocnionych skarp brzegowych oraz budowę stałego oznakowania nawigacyjnego na Zalewie Szczecińskim.
Fot. Urząd Morski w Szczecinie
- Tor wodny Świnoujście–Szczecin zostanie też poszerzony
- Do Szczecina będą zawijać większe statki
- Koszt przeprowadzenia robót to ponad 1,3 mld zł
Pierwsza decyzja dotyczy budowy wysp wraz z przystaniami dla statków, które będą pełniły rolę pola refulacyjnego na etapie budowy toru wodnego. Druga – regulacji skarp na lądzie powstałych w wyniku poszerzenia toru. Dzięki trzeciej zgodzie możliwe będzie powstanie 13 znaków nawigacyjnych. Wyczekiwane od wielu lat pogłębienie toru wodnego Szczecin–Świnoujście to jedna z najważniejszych inwestycji polskiego państwa na Pomorzu Zachodnim, inwestycja strategiczna dla szczecińskiego portu, do którego, po realizacji inwestycji, będą mogły przypływać statki z blisko dwukrotnie większą ilością ładunku niż aktualnie – mówi wojewoda Tomasz Hinc, który wydał wspomniane decyzje.
Źródło: twitter.com/zuw_szczecin
Cała inwestycja polega na pogłębieniu toru wodnego Świnoujście–Szczecin do 12,5 m, na odcinku 62 km. Zaplanowano także poszerzenie toru do 100 m oraz m.in. przebudowę skarp brzegowych, pogłębienie i poszerzenie obrotnic dla statków. Wspomniane dwie wyspy na Zalewie Szczecińskim powstaną z urobku wydobytego podczas prac czerpalnych.
W efekcie maksymalne dopuszczalne zanurzenie statków zawijających do portu w Szczecinie zwiększy się do około 11 m (obecnie to 9,15 m). Dla przykładu: statek, który obecnie wchodzi z ładunkiem około 20 tys. ton, po pogłębieniu toru będzie mógł wejść z ładunkiem prawie dwukrotnie większym.
Umowę z wykonawcą robót budowlanych i pogłębiarskich podpisano we wrześniu 2018 r. Wartość kontraktu, parafowanego z konsorcjum firm Dredging International nv i Van Oord Dredging and Marine Contractors bv, to ponad 1,3 mld zł. Prace już trwają, mają być zrealizowane do 2022 r.
Przeczytaj także: Kolejne miny w Zalewie Szczecińskim
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.