1 października br. odbędzie się akcja podniesienia i unieszkodliwienia dwóch niebezpiecznych obiektów znalezionych podczas pogłębiania toru wodnego.

Prezydent Żmurkiewicz poinformował o ograniczeniach, które zostaną zastosowane na czas transportu obiektów wgłąb morza. Promy Karsibory odbiją po raz ostatni o godz. 9.20, a Bieliki o 10.40; przeprawy zostaną wznowione odpowiednio o 11:10 i 11:20. 


W czasie, gdy okręt z obiektami będzie przepływał przez miasto, w odległości 750 m od środka kanału będzie obowiązywał zakaz przebywania na otwartym terenie. Nad bezpieczeństwem będą czuwały patrole policji, straży granicznej, straży pożarnej. Proszę o podporządkowanie się ich poleceniom – zaapelował Żmurkiewicz.

Poprzednim razem niebezpieczny przedmiot, zlokalizowany w Zalewie Szczecińskim, zidentyfikowano jako brytyjską lotniczą minę morską typu Mark IV, pochodzącą z czasów II wojny światowej. Miny tego typu mogą zawierać nawet 400 kg materiału wybuchowego.

Akcja trwała około trzy godziny, a zaangażowani w nią byli nurkowie-minerzy, załoga niszczyciela min ORP Flaming z 13. Dywizjonu Trałowców, a także żołnierze i nurkowie z 12. Dywizjonu Trałowców. Wydobytą za pomocą lin i pontonów wypornościowych oraz przeniesioną na pokład niszczyciela min ORP Flaming minę przetransportowano na poligon morski w Zatoce Pomorskiej.

Pogłębienie toru wodnego Świnoujście–Szczecin realizowane jest na odcinku 62 km. Głębokość drogi ma wynosić docelowo 12,5 m, a szerokość – do 100 m. W ramach prac przebudowane zostaną także skarpy brzegowe, a obrotnice dla statków – pogłębione i poszerzone. Powstać mają także dwie sztuczne wyspy na Zalewie Szczecińskim. Warte ponad 1,3 mld zł roboty mają być zrealizowane do 2022 r.

Przeczytaj także: Tor wodny Świnoujście–Szczecin: koniec etapu badań