• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Zabezpieczenie wykopu z uwzględnieniem estetyki wykonanych prac

Opublikowano: 01-04-2020 Źródło: Greifbau sp. z o.o.

W miejscowości Ochmanów koło Krakowa, na terenie fabryki Oknoplast, firma Greifbau w ramach kontraktu z generalnym wykonawcą rozbudowy zakładu – firmą PORR, podjęła się realizacji prac związanych z zabezpieczeniem skarp. Skarpy powstały w wyniku różnicy poziomu terenu, który był profilowany na etapie zagospodarowania obszaru inwestycji.


Widoczny na tle innych robót budowlanych mur oporowy M1. Fot. Greifbau sp. z o.o. Widoczny na tle innych robót budowlanych mur oporowy M1. Fot. Greifbau sp. z o.o.

Zabezpieczenie w technologii wibrowanych grodzic stalowych

Zlecone nam roboty obejmowały zaprojektowanie i realizację zabezpieczenia uskoku terenowego o różnicy poziomów wynoszącej do 2,6 m. Przedmiotem zabezpieczenia były dwa odcinki murów oporowych o długościach 56 i 99 m. Prace zostały wykonane w technologii wibrowanych grodzic stalowych typu GU 6N. Z uwagi na trwałe docelowe pozostawienie grodzic w gruncie przy doborze typu profili braliśmy pod uwagę również aspekt ekonomiczny.

Zadanie wymagało spełnienia warunku zapewnienia stateczności wykopu, dlatego grodzice GU 6N okazały się najlżejszymi profilami z typoszeregu GU o masie poniżej 70 kg/m². Do prac zmobilizowana została palownica Bauer RTG R16T z wibromłotem MR 105 V. Zastosowany sprzęt udanie łączył kompromis niewielkiej masy urządzeń, istotnych z uwagi na warunki terenowe i ograniczone wykonanie platform roboczych, z oczekiwaną wydajnością prac. Łącznie dla obu odcinków zabezpieczenia trwale wbudowaliśmy 775 m² profili o całkowitej masie wynoszącej 54 200 kg.

Fragment częściowo wykonanego muru oporowego M1. Fot. Greifbau sp. z o.o. Fragment częściowo wykonanego muru oporowego M1. Fot. Greifbau sp. z o.o.

Estetyka zabezpieczenia

Istotnym elementem naszych prac była estetyka zrealizowanego zabezpieczenia. Ze względu na trwałe odsłonięcie profili w ich widocznej części (wykończonej później zabezpieczeniem antykorozyjnym) szczególny nacisk podczas robót kładliśmy na zachowanie pionowości i liniowości wibrowanych grodzic. W lokalnych warunkach gruntowych przy montażu grodzic z poziomu platformy roboczej na rzędnej istniejącego terenu, przechodziliśmy przez warstwę nasypów niebudowlanych o miąższości około 2 m i utwierdzaliśmy profile w warstwie iłów twardoplastycznych.

Sprzęt Greifbau zagwarantował estetyczne, zgodne z oczekiwaniami wykonanie prac, które w przypadku użycia zwyczajowo stosowanych koparek lub wibromłotów podwieszanych na dźwigach, nie daje możliwości precyzyjnego, w pełni kontrolowanego pogrążania grodzic. Niezależnie na jakość realizowanych działań wpływ ma wysoko wykwalifikowany personel, w tym nadzór inżynieryjny na budowie. Warto podkreślić, że, zgodnie z życzeniem zamawiającego, roboty na budowie zobowiązano się rozpocząć w pierwszej połowie stycznia bieżącego roku, w ciągu ośmiu dni od chwili otrzymania zamówienia, co wymagało sprawnej organizacji w zakresie projektu, zamówienia materiałów i organizacji logistyki.

Nadzór techniczny Greifbau na budowie gwarantem wysokiej jakości prac. Fot. Greifbau sp. z o.o. Nadzór techniczny Greifbau na budowie gwarantem wysokiej jakości prac. Fot. Greifbau sp. z o.o.

Tradycyjnie firma Greifbau dowiodła, że jest przygotowana do kompleksowej obsługi zadań w zakresie robót geotechnicznych.

Przeczytaj także: Hybrydowe zabezpieczenie wykopu

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia