Każda budowa powinna być wyposażona w odpowiednią ilość środków chemii przemysłowej, czyli przede wszystkim mydła. Każdy pracownik musi mieć też dostęp do miejsca, w którym będzie mógł umyć ręce. Mogą to być np. dostępne na rynku kontenery umywalniowe, można też skorzystać z przenośnych dystrybutorów wody. Trzeba pamiętać, że użycie detergentu (mydła lub innego środka w jego zastępstwie) jest kluczowe dla pozbycia się koronawirusa z dłoni. 

Warto też zastanowić się, ilu pracowników będzie korzystać z kontenerów socjalnych i zamówić odpowiednią ich liczbę. Kontakt fizyczny z innymi osobami musi zostać zredukowany do minimum. Mimo że jesteśmy przyzwyczajeni na przykład do podawania ręki na powitanie, teraz powinno się tego unikać. Należy też znajdować się w bezpiecznym odstępie od innych osób (zalecana odległość w pracy to min. 1,5 m), w miarę możliwości nie skupiać się w grupach, unikać wspólnego spożywania posiłków.

Należy ograniczyć kontakt także z osobami z zewnątrz, takimi, jak kurierzy, listonosze czy dostawcy cateringu. Jeśli to możliwe, nie należy kwitować odbioru przesyłek, odbierać przesyłki z umówionego punktu. Gdy jednak kontakt jest konieczny, warto używać rękawic ochronnych.

Sami dla siebie możemy jednak również zagrożeniem. Szczególnie trudne w realizacji może być zalecenie dotyczące tego, że nie powinno się dotykać dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu, aby w ten sposób nie przenieść wirusa. Jeśli nosimy maseczkę, zabronione jest dotykanie maseczki, która z biegiem czasu zamienia się w siedlisko patogenów. Maseczki należy zmieniać, kiedy tylko staną się wilgotne.


Tak, jak należy dbać o higienę osobistą, tak konieczna jest dbałość również o miejsca pracy. Powierzchnie dotykowe, takie, jak stoły, klamki, włączniki światła, poręcze i inne przedmioty (np. telefony, klawiatury) muszą być regularnie (po użyciu) wycierane środkiem dezynfekującym, lub przecierane wodą z detergentem. Wszystkie obszary często używane, takie jak toalety, pomieszczenia wspólne, powinny być regularnie i starannie sprzątane, z użyciem wody z detergentem, nawet po każdym użyciu.

Przechodzimy w tryb ONLINE

Jak w takich warunkach kontaktować się z klientami lub kontrahentami? W miarę możliwości warto organizować spotkania zdalne: z wykorzystaniem Skype'a, telefonu czy e-maila. Zdalna komunikacja zdaje egzamin również w przypadku komunikacji wewnętrznej. Zaczynamy tydzień od zdalnego spotkania, prowadzonego przez zarząd. Każdy pracownik może się włączyć do rozmowy, zadać pytanie, czy to z zakresu profilaktyki rozprzestrzeniania się koronawirusa, czy działania firmy – wyjaśnia Magdalena Flakiewicz z Keller Polska. Ponadto zachęcamy naszych pracowników do odbycia szkolenia e-learningowego dotyczącego COVID-19, które zostało udostępnione na naszej platformie szkoleniowej i do śledzenia aktualności w firmowej gazetce online, „Plazmie”.

Objawy COVID-19

Objawy związane z zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 to przede wszystkim (choć nie tylko) bardzo wysoka gorączka, kaszel i duszność. W przypadku ich wystąpienia należy niezwłocznie skontaktować się telefonicznie z najbliższym oddziałem Sanepidu.

Przeczytaj także: Specjalne procedury na terenie budowy tunelu w Świnoujściu