Renowacja kompleksu prowadzona jest przez dewelopera RealCo Property Investment and Development. Inwestor dokonuje modernizacji przemysłowych zabudowań, chcąc przekształcić je w budynki mieszkalno-usługowe. Jednocześnie konieczne jest ich zabezpieczenie. W zakres prac weszła bowiem wymiana stropów oraz wykonanie nowej konstrukcji nośnej, a to z kolei przyczyniło się do zwiększenia obciążeń w poziomie posadowienia obiektu.

Do wzmocnienia podłoża pod fundamentami – istniejącymi i projektowanymi – wykorzystano technologię Soilcrete® m.in. z uwagi na to, że ta stosowana przez Keller Polska metoda nie wymaga użycia ciężkiego, wielkogabarytowego sprzętu. Lekka, niewielka maszyna była zdecydowanie lepszym wyborem, ponieważ ekipa wykonawcy musiała sprawnie poruszać się po wąskich korytarzach zabytkowego młyna. Masa takiej wiertnicy to zaledwie 3,5 tony, a jej szerokość pozwala na swobodny przejazd przez typowy otwór drzwiowy.

Zastosowana technologia polega na wykonaniu bryły cementowo-gruntowej, przenoszącej obciążenia na niżej położone i nośne warstwy podłoża. Do tego wykorzystywane są iniekcje (jet grouting) pod ciśnieniem o wartości powyżej 400 bar. Powstałe w ten sposób kolumny cementogruntowe osiągają średnice od 1 do 2,5 m (do 5 m dla przesłon).


Wykonanie kolumn często wiąże się z koniecznością przekuwania się przez przeszkody (np. stare ceglane fundamenty). Tak było również w przypadku Młyna Maria. Dzięki dobremu sprzętowi nie stanowiło to jednak zbyt wielkiego wyzwania – wystarczyło na żerdzi wiertniczej zainstalować osprzęt do wiercenia udarowego. Głębokość otworów wiertniczych wykonywanych w warstwach ceglanych fundamentów wynosiła nawet do 4 m, a samych kolumn (o średnicach od 0,8 do 2 m) wykonano ponad 400. Łączna długość przekuć przekroczyła 1500 m.

Co istotne, kolumny pełnić też będą formę przegrody przeciwfiltracyjnej, potrzebnej ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo kanału. W celu wykonania wzmocnienia podłoża pod kanałem w miejscu projektowanych nowych łączników nad nim wybudowano pomost z kształtowników stalowych, które przykryto drewnianymi belkami. W ten sposób uzyskano możliwość na wykonanie wierceń w betonowych ścianach nabrzeża i wprowadzenie zbrojenia w postaci żerdzi stalowych kotwionych w fundamencie.

Inwestycja realizowana jest od 2018 r. Jej zakończenie planowane jest na drugi kwartał 2021 r.

Przeczytaj także: Zabezpieczenie wykopu na budowie tunelu w Kościanie