Jednym z obiektów, jakie powstaną w ramach modernizacji linii kolejowej E59 Poznań-Wrocław, jest tunel pod torami w Kościanie, w ciągu ul. Gostyńskiej. Realizacja tego zadania wymaga zastosowania rozwiązań geotechnicznych.
Fot. facebook.com/keller.geotechnika
Ten zakres budowy powierzono firmie Keller Polska, która zabezpieczenie głębokiego wykopu wykonała w formie palisady z pali VDW (element nośny) oraz kolumn DSM (wypełniający). Jak poinformowano, palisada pełni funkcję trwałą jako posadowienie wiaduktu kolejowego oraz murów oporowych w postaci ścian dociskowych wykonywanych na palisadzie VDW-DSM.
Pale VDW to pale wiercone w orurowaniu VDW (niem. Vor Der Wand). Do głównych zalet tej technologii należą bezwstrząsowe wykonawstwo, możliwość zastosowania w każdych warunkach gruntowych czy bezpieczna praca w zwartej zabudowie miejskiej. Wszystko to pozwala na wykonanie trwałych obudów w trudnych warunkach gruntowych. Z kolei DSM (ang. Deep Soil Mixing) to metoda mieszania gruntu na mokro (inaczej wgłębne mieszanie gruntu). W tej technologii wykonuje się pojedyncze kolumny, rzędy kolumn lub też 100% masową stabilizację. W taki sposób wzmocniony grunt jest bardziej wytrzymały, do tego charakteryzuje się niższą wodoprzepuszczalnością i ściśliwością.
Tunel w Kościanie ma być gotowy w połowie tego roku.
Przeczytaj także: Keller – nie planujemy zawieszania budów, obserwujemy sytuację
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.