W Wielkiej Brytanii rozpoczęto pierwsze w Europie testy kliniczne na ludziach szczepionki przeciw chorobie COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Badania prowadzi Uniwersytet w Oxfordzie, który poinformował, iż dawkę szczepionki wstrzyknięto już dwojgu pierwszym z ponad 800 ochotników.
Czy szczepionki okażą się skuteczne? Fot. Adobe Stock
Szczepionka została opracowana w mniej niż trzy miesiące. Jak podkreśla profesor wakcynologii Sarah Gilbert, konieczne jest przetestowanie szczepionki, ale ona sama ma wysoki poziom wiary w tę szczepionkę.
Z niemal tysiąca ochotników połowa otrzyma faktyczną szczepionkę przeciw COVID-19, a połowa szczepionkę kontrolną, która chroni przed zapaleniem opon mózgowych, ale nie przed koronawirusem. Badani nie będą wiedzieć, którą ze szczepionek otrzymają.
Sposobem, w jaki naukowcy uzyskają wiedzę, czy szczepionka na COVID-19 działa, będzie porównanie liczby osób zakażonych koronawirusem w nadchodzących miesiącach w dwóch grupach testowych. Jeśli jednak liczba zachorowań w Wielkiej Brytanii gwałtownie spadnie, dane pozyskane w ten sposób mogą okazać się niewystarczające. Dlatego do udziału w testach szczególnie zapraszano pracowników służby zdrowia, ponieważ są oni najbardziej narażeni na kontakt z wirusem.
Za kilka miesięcy przeprowadzone zostanie badanie na szerszą skalę, obejmujące około 5 tys. ochotników.
Jak powstała szczepionka?
Szczepionkę opracowano na podstawie osłabionej wersji zwykłego wirusa przeziębienia (znanego jako adenowirus) od szympansów, który został zmodyfikowany tak, że nie może się rozwijać u ludzi.
Zespół z Oxfordu odpowiedzialny był wcześniej za przygotowanie szczepionki przeciwko MERS, choroby, która również powodowana jest przez koronawirusy.
Naukowcy planują do września zgromadzić zapas 1 mln dawek szczepionki. Jeśli okaże się ona skuteczna, możliwe będzie radykalne zwiększenie produkcji.
Równolegle do tych badań prace prowadzi zespół z Imperial College London. Testy swojej szczepionki rozpocznie w czerwcu. Oba zespoły naukowców otrzymały na badania po 20 mln funtów z krajowego budżetu.
Przeczytaj także: Pierwszy polski test na obecność koronawirusa
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.