• Kabel prądu stałego między Polską a Litwą będzie miał moc 700 MW
  • Inwestycja jest częścią projektu synchronizacji systemu państw bałtyckich z unijnym
  • Połączenie Harmony Link zostanie oddane do użytku w 2025 r.

Projekt jest elementem II etapu synchronizacji systemów elektroenergetycznych państw bałtyckich z systemem Unii Europejskiej (UE). Umowę podpisano 26 maja br. Operatorzy mają wspólnie działać przy budowie połączenia morskiego Harmony Link o mocy 700 MW. Wartość inwestycji wyniesie 680 mln EUR, a kabel prądu stałego pod Baltykiem ma być oddany do użytku w 2025 r.

To drugie połączenie z naszymi strategicznymi partnerami w Polsce. W 2014 roku rozpoczęliśmy instalację pierwszego połączenia z zachodem – naziemnego mostu LitPol Link – i zbudowaliśmy go w ciągu dwóch lat. Korzyści dla rynku są oczywiste. Drugie połączenie będzie morskie. Jego budowa będzie punktem zwrotnym w projekcie synchronizacji i zbliży Litwę do osiągnięcie strategicznego celu – uniezależnienia energii od Rosji i połączenia z sieciami elektrycznymi Europy kontynentalnej – mówi Daivis Virbickas, dyrektor generalny Litgrid. Według litewskiego operatora Harmony Link to największy i najdroższy projekt synchronizacji państw bałtyckich z UE.


Prace przygotowawcze do budowy kabla trwają od 2019 r. W styczniu br. zakończono badanie jego trasy w Morzu Bałtyckim, trwają też działania w zakresie planowania przestrzennego. W marcu 2020 r. PSE i Litgrid ogłosiły przetarg na badanie dna morskiego. Wkrótce zostanie podpisana umowa z firmą inżynieryjną, która opracuje specyfikacje techniczne łącza.

W ramach porozumienia uzgodniono, że Litgrid będzie odpowiedzialny za budowę kabla prądu stałego (HVDC), a PSE za zakup i montaż stacji przekształtnikowych HVDC na Litwie i w Polsce.

Rozwiązania konstrukcyjne i parametry techniczne połączenia Harmony Link zostaną zatwierdzone wspólnie przez obu operatorów. Litwini i Polacy kosztami instalacji kabla i stacji przekształtnikowych podzielą się po połowie, w taki sam sposób będą obsługiwać podmorskie połączenie i infrastrukturę naziemną. Umowa będzie obowiązywać do czasu uruchomienia połączenia Harmony Link.

Jak poinformowały PSE, operatorzy systemów przesyłowych państw bałtyckich – Litgrid (Litwa), AST (Łotwa) i Elering (Estonia) – i Polski (PSE) złożyli we wtorek 26 maja 2020 r. wspólny wniosek o dofinansowanie ze środków mechanizmu Łącząc Europę (Connecting Europe Facility, CEF) II etapu synchronizacji. Zostaną one przeznaczone na budowę kabla podmorskiego oraz kompensatory synchroniczne, rozbudowę infrastruktury przesyłowej oraz systemy informatyczne umożliwiające realizację projektu.

Przeczytaj także: Dania: Bornholm stanie się wyspą energetyczną