Szczecińskie Wody Polskie wraz z koszalińskim Zarządem Zlewni rozpoczęły działania na rzecz uzyskania wszystkich zezwoleń i decyzji konicznych do realizacji projektu naprawy wrót sztormowych na kanale Jamneńskim. Bez tej inwestycji nie będzie się dało zahamować postępującej degradacji jeziora Jamno.
Jezioro Jamno. Fot. FStockLuk/Adobe Stock
- Jezioro Jamno podlega nieustannej degradacji
- Plan ratunkowy zakłada zasilanie jeziora wodami morskimi
- Pomoże też naprawa wrót sztormowych na kanale Jamneńskim
Plany naprawy
Wody Polskie uzgadniały działanie z wojewodą zachodniopomorskim oraz Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Na dalszym etapie realizacją wariantów naprawczego i docelowego zajmie się samodzielnie Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie (PGW WP). Podpisano już umowę z wykonawcą na wykonanie operatu wodnoprawnego dla wariantu naprawczego, trwa proces uzyskiwania dla niego decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych.
W ramach wariantu naprawczego planuje się zamianę zamknięć szandorowych (stanowiących element zamknięć remontowych dla obecnych wrót) w dwóch oknach wrót na tzw. zasuwy dwudzielne, a w dwóch pozostałych oknach pozostawienie na stałe szandorów oraz wykonanie w nich otworów celem umożliwienia swobodnej migracji ichtiofauny na linii jezioro – morze – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie.
Jezioru pomogą wody morskie
Wymiana wody i jej odświeżanie w jeziorze Jamno Małe jest bardzo trudna i pozostaje na niskim poziomie, ponieważ jedyną możliwością występowanie tego zjawiska jest pośrednictwo kanału Jamneńskiego. Dlatego PGW WP przystąpiło do przygotowań wielowariantowej koncepcji zasilania zachodniej części jeziora wodami morskimi.
Z uwagi na lokalizację kanału Jamneńskiego i przeważające wiatry z kierunku zachodniego i północno-zachodniego te szczątkowe i rzadkie wlewy wód morskich do jeziora nie docierają do zachodniej zatoki jeziora jakim jest tzw. Małe Jamno. Dodatkowo sytuację pogarsza fakt, iż do tej części jeziora nie uchodzą żadne większe cieki niosące większe ilości wód powierzchniowych bogatszych w tlen i o stosunkowo niskim ładunku zanieczyszczeń. Tylko kompleksowo podjęte działania mogą spowodować poprawę jakości wody i zminimalizować niekorzystne zjawiska występujące na jeziorze, jak również zahamować postępujący mocno efekt jego eutrofizacji – wyjaśnia Marek Duklanowski.
W nadchodzących tygodniach PGW WP zaprezentuje dokładny harmonogram inwestycyjny.
Poziom wody w jeziorze Jamno obniża się z roku na rok. Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy wymienia się naturalne pogłębienie kanału, szybszy odpływ wody z jeziora oraz letnie susze.
Przeczytaj także: Wielkopolska: jaz Perzyny na Obrze zostanie odbudowany
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.