• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Ochrona przeciwpowodziowa to też niestandardowe rozwiązania

Opublikowano: 03-07-2020 Źródło: zewnętrzne

Od tzw. powodzi tysiąclecia, która nawiedziła południową i zachodnią Polskę, Czechy, wschodnie Niemcy oraz Austrię, a także północno-zachodnią Słowację, minęło już ponad 20 lat. Przez ten czas, od 1997 r., w zakresie ochrony przeciwpowodziowej zrobiono wiele – ale nadal konieczne są inwestycje w rozwiązania mające na celu zmniejszenie kulminacji fal powodziowych oraz redukcję wielkości przepływów powodujących zmniejszanie zagrożenia w dolinach rzek. Przykładem takiego programu inwestycyjnego jest projekt ochrony przeciwpowodziowej obejmujący m.in. teren Kotliny Kłodzkiej.


Fot. Amiblu Poland sp. z o.o. Fot. Amiblu Poland sp. z o.o.

Celem realizacji projektu jest powstanie infrastruktury zarządzania powodziowego wraz z powiązanymi z nią środkami technicznymi w obrębie dorzecza Środkowej i Dolnej Odry, Nysy Kłodzkiej oraz Górnej Wisły. W ramach programu realizowane są m.in. projekty budowy zbiorników retencyjnych w Boboszowie, Szalejowie, Krosnowicach i Roztokach Bystrzyckich.

Budowa zbiornika w Roztokach Bystrzyckich. Fot. Amiblu Poland sp. z o.o. Budowa zbiornika w Roztokach Bystrzyckich. Fot. Amiblu Poland sp. z o.o.

W tej ostatniej lokalizacji suchy zbiornik, mający w razie powodzi przyjąć nawet 2,75 mln m3 wody, powstaje od ponad dwóch lat. Będzie dość duży – jego długość wyniesie 750 m, a maksymalna wysokość 15,5 m. Zapora wraz z urządzeniami spustowymi znajdzie się w ujściowym odcinku Goworówki, 150 m na wschód od skrajnej zabudowy wsi Roztoki. Zbiornik będzie jednak rozciągał się nie tylko na obszarze sołectwa Roztoki, ale też częściowo na terenie sąsiednich Michałowicach. Łącznie ma kontrolować zlewnię o powierzchni 34,55 km2 (98,7% całkowitej zlewni Goworówki). 

Skuteczna ochrona przeciwpowodziowa

Skuteczność rozwiązania najczęściej wynika z tego, jak dobrze zostało ono dopasowane do danego problemu. Wie o tym doskonale projektant zbiornika w Roztokach Bystrzyckich – Tomasz Wróblewski, dlatego zdecydował się na niestandardowy system przelewowy w postaci dwóch podziemnych wielkośrednicowych rurociągów. Te urządzenia przelewowe zaprojektowaliśmy w postaci dwóch rurociągów o dużej średnicy. Chcieliśmy, aby te rurociągi były alternatywą dla tradycyjnego rozwiązania, w którym projektowana jest kaskada, czyli otwarty kanał przelewowy – wyjaśnia Wróblewski. Średnica przewodów wynosić będzie aż 3600 mm, co ułatwi szybki przepływ wody.

Urządzenia przelewowe w postaci dwóch równoległych rurociągów DN3600 o całkowitej długości 2 x 270 m. Źródło: Amiblu Poland sp. z o.o.     Urządzenia przelewowe w postaci dwóch równoległych rurociągów DN3600 o całkowitej długości 2 x 270 m. Źródło: Amiblu Poland sp. z o.o.

W jaki sposób będzie działał ten system? W normalnych warunkach woda, która płynie w potokach Nowinka i Goworówka nie będzie piętrzona, a jedynie będzie przepływać przez czaszę zbiornika. Jednak w momencie, w którym przepływ przepuszczanej wody stanie się większy od dopuszczalnego, część fali powodziowej zostanie zatrzymana aż do chwili, w której przepływ w potoku zacznie ponownie maleć. Jeśli natomiast poziom wody podniesie się bardzo wysoko, to jej nadmiar urządzeniami przelewowymi będzie kierowany w dół potoku.

Wnętrze rur GRP. Fot. Amiblu Poland sp. z o.o. Wnętrze rur GRP. Fot. Amiblu Poland sp. z o.o.

Do budowy urządzeń przelewowych wykorzystane zostaną rury GRP o podwyższonych parametrach fizycznych, tj. rury CC-GRP HOBAS DN3600 PN01 SN16000 ze specjalną poliuretanową wykładziną wewnętrzną. Specjalnie zaprojektowana wykładzina zwiększa wytrzymałość przewodów oraz ich odporność na ścieranie – a to niezwykle istotne, biorąc pod uwagę fakt, iż woda napływająca do zbiornika będzie nieść ze sobą rumosz.

Zbiornik, który ma być gotowy w 2021 r., sam nie wystarczy: konieczna jest kompleksowa ochrona mieszkańców, ich dobytku, a także okolicznej przyrody, co zostało ujęte w projekcie ochrony przeciwpowodziowej. Ale dobry projekt i dopasowane do niego rozwiązania oraz doskonałe jakościowo materiały sprawią, że ludzie będą mogli czuć się bezpieczniej – ponieważ gotowy obiekt znacząco przyczyni się do powstrzymania ewentualnej fali powodziowej.

Przeczytaj także: Przecisk pod czynnym szlakiem kolejowym

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!