9 lipca br. w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się podpisanie lis. tu intencyjnego w sprawie odbudowy jazu Rybojady na rzece Obrze. Inwestycja wpisuje się plan regulacji gospodarki wodnej rzeki, który to jest elementem walki z suszą.
Jaz Perzyna. Fot. Wody Polskie
Jaz Rybojady znajduje się na rzece Obrze w gminie Trzciel. Równolegle odbudowany zostanie też jaz Perzyny, również w obrębie tej rzeki, ale w gminie Zbąszyń.
Jaz Rybojady został wybudowany w 1937 r. Jego zadaniem było utworzenie zalewu w celu uniemożliwienia nieprzyjacielowi przedarcia się na drugi brzeg rzeki. Umożliwiał podniesienie poziomu wody na jeziorze Rybojadło o 2 m. Jednak już od pół wieku, tj. od lat 70. ub.w. jaz nie działa. Postanowiono go wyremontować i wykorzystać do walki z suszą.
Niestety, województwo lubuskie już trzeci rok z rzędu doświadcza suszy, która może odbić się na sytuacji rolnictwa na długie lata – mówił wojewoda lubuski Władysław Dajczak.
Odbudowa jazu przede wszystkim umożliwi przywrócenie zasobów wodnych jezior położonych na Obrze i w jej sąsiedztwie oraz wzrost retencji korytowej i jeziorowej na poziomie 5,2 mln m3. Tym samym osiągnięte zostanie podniesienie poziomu wód gruntowych w dolinie Obry i zwiększy się zabezpieczenie przeciwpowodziowe dolnej Warty.
Podpisana umowa określa zasady współpracy przy realizacji zadań oraz ich współfinansowanie. Wartość inwestycji, zaplanowanej na lata 2020–2022, wyniesie 6,55 mln zł, z czego 6 mln zł pokryją samorządy.
Przeczytaj także: Małopolska gmina Łapanów zyska zabezpieczenia przeciwpowodziowe
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.