Na zlecenie Zarządu Inwestycji Miejskich (ZIM) w Krakowie opracowano koncepcję architektoniczną Klastra Innowacji Społeczno-Gospodarczych Zabłocie 20.22. Te jeden z elementów kontraktu na budowę tego obiektu. Trwają prace nad projektem budowlanym, niezbędnym do uzyskania zgody na realizację inwestycji.
Wizualizacja klastra innowacji w Krakowie. Źródło: Zarząd Inwestycji Miejskich
- Wkrótce rozpoczną się pierwsze prace przy budowie Klastra Innowacji
- W tym roku zostanie zgłoszony wniosek o pozwolenie na budowę
- Prace za ponad 39 mln zł mają zakończyć się w 2021 r.
Czas na pierwsze rozbiórki
Za kilka tygodni wykonawca planuje rozpoczęcie pierwszych prac nie wymagających pozwolenia na budowę. Będą to przede wszystkim roboty rozbiórkowe wewnątrz istniejących budynków. Natomiast jeszcze w tym roku, po opracowaniu projektu budowlanego, zostanie zgłoszony wniosek o pozwolenie na budowę do Wydziału Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta Krakowa.
Przypomnijmy, że do realizacji inwestycji wybrano z pięciu złożonych ofert w przetargu, propozycję spółki Mostostal Warszawa. Umowę podpisano w lutym 2020 r. Przedsięwzięcie za ponad 39 mln ma zakończyć się w 2021 r.
Centrum dla innowatorów
Klaster Zabłocie 20.22 ma stać się centrum społecznych i technologicznych innowacji realizujących ideę Smart City poprzez kreatywne łączenie sektora wiedzy i technologii z inkubacją przedsiębiorczości i aktywności społecznej.
To pomysł na wspólną przestrzeń, która ma zapewnić techniczne i organizacyjne warunki do pracy, nauki, czy spędzania wolnego czasu dla różnych środowisk: startupów i mikroprzedsiębiorstw, grup twórczych, organizacji społecznych, mieszkańców i grup nieformalnych, każdego, kto jest zainteresowany rozwijaniem swej aktywności. Udział w funkcjonowaniu klastra będzie miał też samorząd – informuje ZIM.
Źródło: ZIM Kraków
Miejsce dla miasta, kreatywnych i przedsiębiorczych
W klasterze siedzibę będą mieć instytucje miejskie – do najważniejszych z nich należy Miejski Ośrodek Wspierania Inicjatyw Społecznych. Będą odpowiadać za wspieranie inicjatyw społecznych, dialog i współpracę z organizacjami społecznymi.
Przestrzeń zostanie podzielona na umowne strefy: przedsiębiorczości (m.in. startupy, inkubatory przedsiębiorczości), kreatywną dla działalności w obszarze sztuki i designu, tzw. nowych mediów czy akcji artystycznych, innowacji społecznych (np. organizacje pozarządowe, laboratoria społeczne) oraz strefę miejską dla miejskich instytucji.
Przy budowie klastera zostaną wykorzystane dwa budynki magazynowe przy ul. Zabłocie, w pobliżu torów kolejowych.
Projekt ma unijne dofinansowanie ze środków przewidzianych w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 na rewitalizację w ramach Osi 11 – Rewitalizacja przestrzeni regionalnej, Działanie 11.1 – Rewitalizacja miast, Poddziałanie 11.1.1 – Rewitalizacja głównych ośrodków miejskich w regionie.
Przeczytaj także: AGH ma nowy budynek dla studentów i pracowników
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.