• Do 28 sierpnia miasta mogą się ubiegać o dofinansowanie projektów gospodarowania deszczówką
  • Wnioski mogą składać także miasta poniżej 100 tys. mieszkańców
  • Wysokość dopłaty może pokryć nawet 85% kosztów

Nabór rozpoczął się 29 czerwca i zakończy 28 sierpnia. Wnioski, zarówno w formie papierowej, jak i online, należy składać do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Nie tylko duże miasta

Dla samorządów miejskich dotacje to szansa na wsparcie inwestycji związanych z systemami gospodarowania wodami opadowymi oraz projektów tworzenia rozwiązań zbierania i retencjonowania deszczówki czy budowy i modernizacji kanalizacji deszczowej.

Choć konkurs jest skierowany do miast zamieszkanych przez ponad 100 tys. osób, o dofinasowanie mogą ubiegać się także mniejsze miejscowości. Podstawowym warunkiem jest opracowany przez miasto plan adaptacji do zmian klimatu lub potwierdzenie przystąpienia do przygotowania dokumentu.

Poziom dofinansowania to maksymalnie 85%. Resztę środków musi zapewnić samorząd.


Deszczówkę warto wykorzystać

Zatrzymywanie wody opadowej jest skuteczną metodą przeciwdziałania suszy na terenach leżących poza dolinami rzek, czyli na obszarze ponad 90% powierzchni Polski. Dlatego należy zatrzymywać jak najwięcej wody opadowej na terenach miejskich i odpowiednio ją zagospodarować. Pomagają w tym fundusze unijne. Obecnie realizowane są 44 projekty zwiększające ilość retencjonowanej wody w miastach, na łączną kwotę dofinansowania unijnego ponad miliarda złotych – komentuje minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Zrealizowane projekty

Dzięki programowi dofinasowania już zrealizowano interesujące przedsięwzięcia. W Gdyni w miejscu istniejących zasklepionych boisk pojawią się powstaną boiska sportowe ze sztuczną nawierzchnią, przepuszczalną dla wody. Dzięki temu zwiększy się infiltracja wód opadowych do gruntu, odciążając sieć kanalizacji deszczowej. W Gorzowie Wielkopolskim deszczówka spłukuje nieczystości w szaletach. Z kolei w Rzeszowie wprowadzono sterowanie w czasie rzeczywistym pracą zbiorników retencyjnych bocznych. Ma to pozwolić na lepsze zarządzanie wodami opadowymi – będą one magazynowane i wykorzystywane w czasie suszy.

Przeczytaj także: Poznań: oferty na budowę zbiornika retencyjnego