Czas pracy kierowcy jest szczegółowo regulowany przez prawo. Jego kontrola i przestrzeganie bezpośrednio przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa na drodze. Jest to także sposób na uniknięcie surowych kar. Jak efektywnie kontrolować czas pracy kierowcy?
Fot. OCRK Polska
Pomiar czasu pracy kierowcy
Zarówno na przedsiębiorcy, jak i na kierowcy ciąży obowiązek prowadzenia ewidencji związanej z czasem pracy kierującego pojazdem. Do pomiaru i kontroli czasu służy tachograf cyfrowy bądź analogowy. Jest to urządzenie obowiązkowo instalowane w pojazdach o masie powyżej 3,5 tony. Tachografy zapisują takie informacje jak liczba przejechanych kilometrów, czas prowadzenia pojazdu oraz przerwy w pracy. Tachograf musi być legalizowany co 24 miesiące. Model cyfrowy zapisuje dane na karcie chipowej oraz w pamięci urządzenia. Tachograf analogowy dokonuje natomiast zapisu na wykresówkach. Czas pracy kierowców kontroluje się jednak nie tylko przy pomocy wykresówek czy wydruków z tachografu cyfrowego, ale również zapisów ręcznych oraz wydruków z karty kierowcy i wszelkich innych dokumentów, na których jest rejestrowany czas oraz rodzaj wykonywanej w danej chwili czynności. Za brak pełnej dokumentacji aktywności dobowej kierowcy przedsiębiorcy grozi kara 300 zł za każdą dobę.
Czas pracy kierowcy
Jak wygląda czas pracy kierowcy w Polsce? Kierowca zawodowy może dziennie prowadzić pojazd przez 9 godzin. Czas ten może być jednak wydłużony, ale maksymalnie dwa razy w tygodniu – do 10 godzin. Tygodniowy czas pracy kierowcy nie powinien przekraczać 56 godzin jazdy zaś w czasie dwóch następujących po sobie tygodniach czas pracy nie powinien przekraczać 90 godzin. Po 4,5 godzinie jazdy kierowcy przypada 45-minutowa przerwa na odpoczynek. Prawo określa także długość przerwy nocnej, która powinna trwać 11 godzin. Może jednak zostać podzielona na dwie, z których jedna powinna trwać nieprzerwanie 9 godzin. Po 6 okresach dobowych przypada czas wypoczynku tygodniowego. W ciągu dwóch tygodni wynosi on łącznie 45 godzin. Może zostać podzielony na jeden okres 24-godzinny i jeden skrócony, wynoszący 21 godzin.
Efektywna kontrola czasu pracy
Przepisy ustalające czas pracy kierowcy mają na celu przede wszystkim zapewnienie mu odpowiedniej ilości odpoczynku, co przekłada się na jego koncentrację, a tym samym zwiększa bezpieczeństwo na drodze. Przestrzeganie przepisów leży nie tylko w interesie kierowcy, ale także przedsiębiorstwa. Za brak pełnej dokumentacji zarówno firma, jak i kierowca poniosą surowe kary. Dużym udogodnieniem i zwiększeniem efektywności kontroli czasu pracy jest monitorowanie floty. Systemy telematyczne umożliwiają monitoring pojazdów i kontrolę kierowcy w czasie rzeczywistym. Składają się na nie takie elementy jak: nawigacja, skanowanie, lokalizacja pojazdów, przesyłanie dokumentów i raportowanie. Umożliwiają bieżącą wymianę informacji pomiędzy firmą i kierowcą, a ponadto kontrolę przestrzegania czasu pracy. Zaawansowany monitoring gwarantuje ciągłość zapisu danych, utrudniając tym samym łamanie przepisów.
Do efektywnej kontroli czasu pracy kierowcy nie wystarcza już sam tachograf. Niezbędne są systemy telematyczne, kompleksowo monitorujące, rejestrujące i optymalizujące pracę kierowcy.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.