2,3 mln m3 wyniesie pojemność suchego zbiornika przeciwpowodziowego, który obecnie budowany jest na rzece Goworówce w miejscowości Roztoki Bystrzyckie na Dolnym Śląsku (powiat kłodzki).
Fot. Pink Badger/Adobe Stock
Budowa zbiornika w Roztokach trwa od lutego 2018 r. Wykonawcy właśnie poinformowali, że potoki Goworówka oraz Nowinka płyną już docelowym urządzeniem spustowym. Widać to na poniższym filmie.
A gdy suchy zbiornik wypełni woda, wiedz, że coś się dzieje
Budowa zbiornika przeciwpowodziowego w Roztokach nabiera rozpędu - potoki Goworówka oraz Nowinka płyną już docelowym urządzeniem spustowym @WodyPolskie #Roztoki #KotlinaKłodzka #Goworówka #zbiornikretencyjny pic.twitter.com/VdxnDKNM9e
Zbiornik o długości 750 m i maksymalnej wysokości 15,5 m powstanie na terenie dwóch sołectw. Część czaszy z zaporą w sołectwie Roztoki, a reszta w sołectwie Michałowice. Zaporę wraz z urządzeniami upustowymi zaplanowano w ujściowym odcinku Goworówki, 150 m na wschód od skrajnej zabudowy miejscowości Roztoki. Zbiornik będzie kontrolować zlewnię o powierzchni 34,55 km2 (98,7% całkowitej zlewni Goworówki). Gotowy powinien być w 2021 r.
W ostatnim czasie prowadzono prace związane np. z formowaniem korpusu zapory. Zakończono już przebudowę drogi powiatowej i wykonano wodoszczelną przesłonę podłoża. Umowę podpisano w grudniu 2017 r. Koszt budowy zbiornika w Roztokach to 175 mln zł.
Zbiornik na Goworówce to jeden z elementów większego projektu. W sumie budowane są cztery zbiorniki – także w Boboszowie, Szalejowie i Krosnowicach. Wszystkie mają chronić przed powodzią mieszkańców Kotliny Kłodzkiej. Ich zadaniem będzie przechwycenie i zredukowanie fali wezbraniowej spływającej ze źródeł, potoków i rzek całego regionu.
Wszystkiego o tej inwestycji dowiesz się z naszego niedawnego artykułu „Na Dolnym Śląsku powstają suche zbiorniki za pół miliarda”.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.