• Powstrzymanie zrzutu ścieków i naprawa pompy jest priorytetem
  • MPWiK zamontuje dwie pompy zastępcze
  • Uszkodzona pompa waży 6 ton i ma wysokość 3 m

Zatrzymać zrzut ścieków

Wodociągi Warszawskie podkreślają, że priorytetem jest jak najszybsza naprawa pompy oraz wstrzymanie zrzutu ozonowanych ścieków do Wisły. Po usterce jednej z pomp tłoczących ścieki tymczasowym układem przesyłowym z lewobrzeżnej części Warszawy do oczyszczalni „Czajka”, transport nieczystości odbywa się tylko jedną nitką rurociągu znajdującego się na moście pontonowym. Tłoczy je tylko jedna pompa, która jak dotąd pracuje bezawaryjnie.

Urządzenia zapasowe

Byliśmy przygotowani na taką ewentualność i mieliśmy zabezpieczone urządzenia zapasowe – mówi Marek Smółka, rzecznik MPWiK. Jednocześnie, równolegle z naprawą, prowadzimy prace montażowe dwóch pomp zapasowych o mocy po 250 kW każda. Będą one tłoczyły ścieki do zakładu Czajka do momentu przywrócenia pełnej funkcjonalności układu przesyłowego. Pracujemy bez przerwy i do skutku – dodaje.


Skomplikowana naprawa

MPWiK dodaje, że w przypadku pompy wysokiej na 3 m i ważącej ponad 6 ton, usunięcie usterki to skomplikowana operacja. Wymaga ona m.in. całkowitego osuszenia urządzenia w specjalnym piecu. Podłączenie pompy po naprawie zaplanowano na drugą połowę tygodnia. Nad montażem pomp zastępczych trwają prace na terenie zakładu Farysa.

W związku z awarią Wodociągi Warszawskie prowadzą ozonowanie wszystkich ścieków z lewobrzeżnej części Warszawy, zrzucanych do Wisły – informuje stołeczny MPWiK.

Spółka przypomina też, że nieodpowiednie użytkowanie toalet prowadzi do zatykania się kanałów, a tym samym utrudnia działanie warszawskich oczyszczalni ścieków. Do kanalizacji nie wolno wprowadzać artykułów higienicznych, takich jak patyczki do uszu czy nawilżane chusteczki, resztek jedzenia oraz wszystkich tych rzeczy, które po segregacji powinny trafić do kosza na śmieci.

Przeczytaj także: Czajka: ruszył przesył ścieków. Wkrótce budowa rurociągu pod Wisłą