W ramach kolejnego etapu projektu „Rewitalizacja i przebudowa Zalewu Zemborzyckiego” – Obiekt VI Pogłębienie czaszy zbiornika głównego Zalewu Zemborzyckiego na powierzchni 280 ha rozpoczęły się odwierty geologiczne.
Fot. Wody Polskie Lublin
Zgodnie z listą zadań inwestycji w rewitalizację i przebudowę lubelskiego Zalewu Zemborzyckiego, generalny wykonawca, spółka Royal Haskoning DHV, rozpoczęła prace w zakresie geologicznym – wiercenia penetracyjne do głębokości 15 m na nominalnej powierzchni zbiornika głównego. Posłużą one m.in. do sporządzenia dokumentacji badań podłoża gruntowego. Roboty prowadzi firma GeoNep Geotechnika.
Fot. Wody Polskie Lublin
Odwierty wykonywane są za pomocą wiertni geologicznej umiejscowionej na platformie pływającej zakotwionej do podłoża za pomocą bali drewnianych w okuciach metalowych z możliwością ich regulacji co do głębokości kotwienia. Otwory wykonywane są w rurze PCV umieszczonej w kołnierzu stalowym. Z każdego planowanego otworu odpompowywana jest woda za pomocą pompy przenośnej do momentu zasysania pulpy – informują Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) w Lublinie.
Fot. Wody Polskie Lublin
Podczas prac odwierty wykonywane są kolejno przez dołożenie poszczególnych szneków geologicznych i wyciągane na powierzchnię. Bezpośrednio na miejscu prowadzone są pomiary określające strukturę i teksturę osadu, a także miąższości poszczególnych próbek. Część z nich, wybranych jako reprezentatywne, przejdzie badania laboratoryjne.
Fot. Wody Polskie Lublin
Przeczytaj także: Podkarpacie: koniec budowy 6 km wałów. Rok przed czasem
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.