• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Podkarpacie: koniec budowy 6 km wałów. Rok przed czasem

Opublikowano: 13-10-2020 Źródło: Wody Polskie
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

14,6 mln zł kosztowała budowa niemal 6 km lewostronnych obwałowań rzeki Wisłoki i potoku Kiełkowskiego. Nowe wały przed powodzią będą chronić tereny gmin Mielec i Przecław na Podkarpaciu.


Fot. Wody Polskie Fot. Wody Polskie

Budowę obwałowań rozpoczęto w październiku 2019 r. Co prawda pierwotny termin zakończenia zadania wyznaczono na wrzesień 2021 r., ale wszystko gotowe jest rok wcześniej. Wały zostały już odebrane.

Źródło: Wody Polskie

Źródło: Wody Polskie

Dzięki budowie wałów ochroną objęto około 650 mieszkańców miejscowości Bożej Woli w gminie Mielec oraz miejscowości Kiełków w gminie Przecław; w sumie chodzi o obszar 557 ha. Zakończony projekt bezpośrednio przyczyni się do zwiększenia stopnia bezpieczeństwa w obszarze zagrożonym powodziami i podtopieniami na terenach gminy Mielec i Przecław – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Fot. Wody Polskie

Fot. Wody Polskie

Obwałowania są znacznie odsunięte od koryta Wisłoki, więc trzeba było wykupić 12 „kolidujących” gospodarstw. Całkowita wartość inwestycji, w tym robót budowlanych, odszkodowań i dokumentacji, to 21,7 mln zł, z czego 13 mln zł pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Jak poinformował inwestor, czyli Wody Polskie, tego typu inwestycje są odpowiedzią na nasilające się ekstremalne zjawiska, jak gwałtowne wezbrania, powodzie i susze. Napisano, że oddawanie przestrzeni rzekom na określonych odcinkach zintensyfikuje skuteczność działań technicznych w ramach programu „Stop Powodzi!”.

Przeczytaj także: Powodzie w Polsce – obszary zagrożone trzeba wyznaczać precyzyjnie [wywiad]

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.