• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Polska chce zmodernizować linię do granicy z Rosją. Powstanie studium

Opublikowano: 18-12-2020 Źródło: PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) zamierzają poprawić warunki przewozu towarów z Braniewa i obwodu kaliningradzkiego do portów Gdańsk i Gdynia. Właśnie podpisano wartą prawie 3,74 mln zł netto umowę na opracowanie studium wykonalności.


Fot. PKP PLK Fot. PKP PLK

Studium zostanie przygotowane na potrzeby przebudowy linii kolejowej nr 204 na odcinku o długości 90 km między granicą z obwodem kaliningradzkim, Braniewem, Bogaczewem a Malborkiem. Do zadania wykonawcy należy np. określenie szczegółowych rozwiązań i zakresu niezbędnych prac, a także oszacowanie kosztów inwestycji. Pod uwagę brane będą warunki przejazdów pociągów towarowych, ale też pasażerskich, z prędkością do 160 km/godz. Linia ma być dostosowana do wymagań międzynarodowych korytarzy TEN-T. Studium będzie podstawą do szczegółowego planowania po 2023 r.

Źródlo Źródlo

W planie jest np. budowa stacji Braniewo Towarowe, która ma być dostosowana do potrzeb kontroli celnej i granicznej. Wykonawca studium przeanalizuje też potrzebę dobudowy dodatkowego toru między Bogaczewem a Braniewem (40 km) – pozwoliłoby to na jazdę po dwóch torach na całej trasie Malbork–Braniewo. Jest też pomysł elektryfikacji linii między Bogaczewem a Braniewem, a także budowy łącznicy w okolicy Malborka (pozwoliłaby na sprawny przejazd pociągów z Iławy w kierunku portu w Elblągu).

Studium obejmie również szerokotorową linię nr 217, która łączy Polskę z obwodem kaliningradzkim. Obecnie szeroki tor (1520 mm) kończy się w miejscowości Wielkie Wierzno – analizie poddana ma być możliwość wydłużenia do Bogaczewa lub Elbląga, a także dostosowanie do cięższych i dłuższych składów (do 1050 m).

Studium wykonalności gotowe ma być w I kwartale 2023 r.

Przeczytaj także: Koniec elektryfikacji linii Lublin–Stalowa Wola

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia