Trwa przebudowa budynku szczecińskiego Teatru Polskiego. Obiekt odzyska swój historyczny charakter, wróci do dawnego wyglądu. Zabytkowy teatr powstał w latach 1928–1929, a budowę realizowano według projektu architekta Adolfa Tesmachera. W trakcie prac firma Geobear wykonała podbicie fundamentów kamienicy zlokalizowanej w pobliżu teatru.
Fot. Geobear
Generalnym wykonawcą przebudowy jest spółka Budimex. Realizacja przedsięwzięcia obejmuje przebudowę trzonu budynku głównego. We wnętrzu znajdzie się pięć scen o różnorodnym charakterze, które pomieszczą do 1000 miłośników spektakli. Sala główna Teatru Polskiego zostanie gruntownie wyremontowana, a teren wokół zabytkowego obiektu będzie zagospodarowany.
Ważnym zadaniem podczas renowacji było wykonanie podbicia fundamentów kamienicy przy ul. Kapitańskiej położonej w bezpośredniej bliskości głębokiego wykopu na obszarze przebudowywanego teatru, w sąsiedztwie którego trwały prace ziemne. Na zlecenie generalnego wykonawcy wzmocnienia gruntu pod fundamentami budynku szybko i bez trudności dokonała firma Geobear za pomocą iniekcji geopolimerowej.
O wyborze iniekcje geopolimerowych wykonywanych przez Geobear zadecydował fakt, że prowadzone prace nie są uciążliwe, a dodatkowo nie jest potrzebny ciężki sprzęt. W iniekcjach stosuje się materiały neutralne dla środowiska, które nie naruszają lokalnego ekosystemu.
Dodatkowo, w porównaniu z tradycyjnymi technologiami, technologia opatentowana przez Geobear znacznie ogranicza powstawanie śladu węglowego.
Wynika to z faktu wykorzystania do wzmacniania podłoża gruntowego żywic przygotowanych specjalnie to takich przedsięwzięć. Dzięki eliminacji cementu metoda jest nieinwazyjna. Iniekcje geopolimerowe przynoszą szereg korzyści, od poprawy właściwości hydraulicznych i mechanicznych gruntu, po zwiększenie nośności podłoża gruntowego pod fundamentem. Dzięki temu można zwiększyć obciążenia przenoszone przez budynek. Dodatkową zaletą tej metody jest podniesienie parametry gruntów niestabilnych z tendencją do zmiany objętości oraz wypełnienie w gruncie pustych przestrzeni.
Prace przeprowadzono w szybkim tempie i ukończono w ciągu sześciu dni. Projekt zakładał wykonanie 70 odwiertów w fundamencie, dla wykonania jedno-, dwu- i trzypoziomowych iniekcji w głąb gruntu. Ostatecznie wykonano 170 odrębnych punktów iniekcji, które realizowano także z poziomu piwnicy, w trudno dostępnych miejscach. Dzięki eliminacji cementu i niskiej inwazyjności technologii, wzmocnienia gruntu dokonano bez utrudnień i konieczności zatrzymywania pozostałych robót remontowych w budynku teatralnym.
Jeśli chcesz poznać więcej przykładów realizacji z wykorzystaniem technologii iniekcji geopolimerowych – zapraszamy TUTAJ.
Jeśli masz konkretny projekt, który chciałbyś skonsultować z jednym z naszych inżynierów – skontaktuj się: 885 804 600 lub wyślij dokumentację na: kontakt@geobear.pl
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.