Bezwykopowa budowa podziemnej infrastruktury to już w zasadzie standard, także w Polsce. Z wykorzystaniem sporego wachlarza technologii, obejmującego m.in. przewierty HDD czy Direct Pipe, powstają sieci wodno-kanalizacyjne, rurociągi przesyłające paliwa czy ciepło, rozwija się rynek światłowodów. Przewierty umożliwiają prowadzenie rurociągów pod przeszkodami wodnymi, drogami czy przez góry. Co jest jednak kluczowe podczas realizacji takich projektów? Między innymi – system nawigacyjny
Na rynku bezwykopowym coraz większą popularnością cieszy się nawigacja Mag 8 produkcji firmy Underground Magnetics. Tym, co przyciąga kolejnych użytkowników, jest m.in. jej uniwersalność. Oferta firm wykonujących przewierty cały czas się rozszerza, coraz częściej też zdarzają się projekty, w ramach których trzeba wykonać kilka instalacji różnego typu – do tej pory musiały firmy zaopatrywać się zatem w sondy pozwalające na realizację poszczególnych zadań. Zastosowanie nawigacji Mag 8 eliminuje konieczność posiadania osobnego sprzętu do wykonywania przewiertów standardowych, grawitacyjnych czy też do głębokiego wiercenia: jest uniwersalna, a jedną z jej podstawowych zalet jest swobodne przenoszenie systemu między wiertnicami. Udaje się to dzięki mocowaniu monitora z wykorzystaniem magnesu zamiast wbudowywania go w kokpit.
Ten system nawigacyjny nie tylko już usprawnił codzienną pracę wielu firm wiertniczych, ale też pozwolił na realizację ciekawych projektów: wykorzystano go m.in. do wiercenia na dystansie 300 m w masywie Mont Blanc (przy przewyższeniu otworu wyjściowego na poziomie 150 m i maksymalnej osiągniętej głębokości 87 m). Podobnie było w Niepołomicach niedaleko Krakowa, gdzie nawigacja Mag 8 pomogła w przekroczeniu Wisły – wiercenie do celu odbywało się z odległości 45 m (wykorzystany ponadto sprzęt to wiertnica do przewiertów horyzontalnych JT4020M1) czy w Lublinie, gdzie prowadzono przewiert sterowany pod drogą S17 (wiertnica Astec 3238, wiercenie do celu z odległości 32 m). Z Mag 8 skorzystali także wykonawcy choćby przewiertu w Polańczyku (młotek wgłębny, D36 x 50, 470 m długości, 26 m głębokości maksymalnej).
Niezależnie od lokalizacji czy stopnia trudności realizowanego projektu, sondy pracują bezawaryjnie, a jednorazowo wytrzymują nawet do 160 godzin. Są zasilane bateriami lub akumulatorami. Dzięki zastosowaniu tych drugich koszty eksploatacji są niższe przez brak konieczności kupowania baterii. Sonda wymaga wtedy kalibracji jedynie przy zmianie obudowy, sama wymiana baterii nie pociąga za sobą takiej konieczności. Dla wymagających aplikacji na dużych dystansach istnieje możliwość zasilania sondy Echo 50 za pomocą kabla z użyciem specjalnego adaptera oraz obudowy sondy.
Mag 8 – wszystko w pakiecie
W komplecie klient otrzymuje kompaktowy zestaw składający się z lokalizatora, przenośnego monitora oraz sondy. Ponadto w zestawie znajdują się: akumulatory sondy, zapasowy akumulator lokalizatora i monitora, antena dużego zasięgu oraz ładowarki.
12 częstotliwości, mocny sygnał
Obsługa nawigacji Mag 8 odbywa się w sposób intuicyjny, a jedną z najważniejszych zalet systemu jest możliwość wyboru jednej z 12 częstotliwości pracy sondy, a także opcje wzmocnienia siły sygnału dla każdej częstotliwości oraz sprawdzenia optymalnej częstotliwości dla danych warunków. Co bardzo ważne z punktu widzenia operatora, dokonanie zmiany bądź wzmocnienia sygnału możliwe jest w dowolnym momencie, również w trakcie wiercenia. Odporny na zakłócenia sygnał przy najsilniejszych sondach pozwala na lokalizację na głębokości do 110 m lub w przypadku sondy podstawowej do 50 m (namierzanie metodą tradycyjną i „wierć do celu”, zmiana za przyciśnięciem jednego klawisza). Nadajnik przekazuje informacje o obrocie z dokładnością 24 pozycji i nachyleniu z dokładnością 0,1%.
Długa antena (do wyboru cztery kanały) pozwala na komunikację między monitorem operatora a lokalizatorem maksymalnie na odległość do 900 m z użyciem dodatkowego extendera sygnału. System daje też możliwość zapisu toru przewiertu i tworzenia raportów – bez dodatkowych opłat. Pozwala też na przekazywanie danych z wiercenia pilotowego w formule real time.
Wraz z zakupem systemu klienci zyskują pewność posiadania najnowszego oprogramowania – w cenę produktu wliczone są bowiem aktualizacje. Atrakcyjnym elementem oferty jest też możliwość bezpłatnego korzystania z aplikacji do rejestracji toru przewiertu. Underground Magnetics ma już też propozycję dla zainteresowanych kupnem urządzenia GPS z opcją pozycjonowania przewiertu na mapie.
Jednym zdaniem: Mag 8 daje możliwość wykonywania zadań dotychczas nieosiągalnych dla systemów walk over. Pozwól, żeby także Twoja firma przekroczyła bariery!
Wyłączny przedstawiciel:
DAKOR sp. z o.o.
tel.: +48 530 212 680
tel.: +48 530 212 657
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.