Ruszyły prace na budowie wiaduktu drogowego w Małkini nad torami linii Warszawa–Białystok. Bezkolizyjne skrzyżowanie, które powstać ma za 48 mln zł, to część modernizacji Rail Baltica.
Prace na budowie wiaduktu w Małkini. Fot. PKP PLK
Wiadukt połączy ul. Ostrowską i ul. Nurską, zastąpi obecny przejazd kolejowo-drogowy. Jego planowana długość to 110 m. Jak podaje inwestor, spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., po zakończeniu realizacji inwestycji zapewnione będzie bezpieczne i sprawne prowadzenie ruchu kolejowego. Kierowcy zyskają czas – nie będą oczekiwać na przejazd pociągu przy zamkniętych rogatkach. Sprawniejsza będzie komunikacja w mieście m.in. dzięki przebudowie odcinków przyległych ulic, budowie dwóch rond i dojazdów. Dla pieszych i rowerzystów zaplanowano chodniki i ścieżkę rowerową.
Wykonawcą obiektu jest Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor sp. z o.o. Na terenie budowy widoczne są już fundamenty podpór wiaduktu, montowane jest zbrojenie i wylewany beton. W następnej kolejności formowane będą nasypy. Budowa obiektu potrwa rok.
Prace na budowie wiaduktu w Małkini. Fot. PKP PLK
W sumie na linii między Warszawą a granicą województwa planowana jest budowa 11 bezkolizyjnych przepraw przez tory. To nie tylko wiadukty drogowe, ale także przejścia podziemne i tunele drogowe.
Projekt pn. „Prace na linii E75 na odcinku Sadowne–Czyżew wraz z robotami pozostałymi na odcinku Warszawa Rembertów–Sadowne”, którego częścią są roboty w Małkini, jest współfinansowany ze środków unijnych (instrument „Łącząc Europę”).
Rail Baltica jest elementem transeuropejskiego korytarza transportowego. Trasa połączyć ma Helsinki, Tallin, Rygę, Kowno i Warszawę. Polska część drogi powstać ma w całości do 2025 r.
Przeczytaj także: Rail Baltica – międzynarodowy korytarz kolejowy
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.