Wilki, jelenie, sarny, lisy, łosie, żaby i węże to tylko niektóre z gatunków korzystających z przejść dla zwierząt tworzonych podczas realizacji inwestycji kolejowych lub na istniejących szlakach. PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) prowadzą też monitoring śledząc wędrówki i sprawdzając jakie miejsca są wybierane. W 2020 r. na potrzeby fauny dostosowano ponad 100 obiektów.
Fot. PKP PLK
- Od 2007 r. wybudowano 123 przejścia przez tory dla zwierząt
- Mosty są doskonałym schronieniem dla żerujących nad torami nietoperzy
- Monitoring, kamery i fotopułapki pozwalają lepiej poznać szlaki zwierzęcych wędrówek
Infrastruktura dla zwierząt
109 obiektów inżynieryjnych – mostów, wiaduktów, przepustów – dostosowano w ubiegłym roku do swobodnego poruszania się zwierząt przy liniach kolejowych. Duże i małe zwierzęta mogą już przechodzić przez linie kolejowe na trasach m.in. Warszawa–Sadowne–Czyżew, Sochaczew–Swarzędz, Warka–Radom, Trzebinia–Oświęcim, Warszawa–Lublin, Trzebinia–Krzeszowice.
Sarny przy torze. Fot. PKP PLK
By zabezpieczyć przejścia dla dużych zwierząt, jak sarny, jelenie, łosie, dziki czy wilki i lisy, przebudowuje się wiadukty pod i nad linią kolejową. Odpowiednio dostosowane przepusty pod torami doskonale służą płazom. Wyposaża się je, podobnie jak mosty, w specjalne półki, którymi zwierzęta pełzają, skaczą lub dreptają np. nad rzekami. Podczas modernizacji linii kolejowej Warszawa–Poznań w przepustach wykonano pochylnie właśnie dla płazów, które dzięki temu mogą bezpiecznie przechodzić przez tory i skarpę. Z kolei dla nietoperzy wybudowano domki, które latającym ssakom dają dzienne schronienie i miejsce lęgowe.
Źródło: PKP PLK
Przejście dla zwierząt zimą. Fot. PKP PLK
Tory faunie nie przeszkadzają
Ograniczanie do minimum ingerencji w otoczenie zapewnia zwierzętom warunki swobodnej migracji – przechodzenia przez tereny kolejowe. Tam, gdzie występuje prawdopodobieństwo kolizji zwierząt z pociągami, zwłaszcza gatunków chronionych, przygotowywane są specjalne przejścia – powiedziała Ewa Makosz, dyrektor biura ochrony środowiska w PKP PLK.
Przejście zintegrowane z ciekiem. Fot. PKP PLK
Nagrania z fotopułapek i obserwacje z monitoringu oddziaływania linii kolejowych na środowisko dowodzą, że dla większości zwierząt linie kolejowe nie stanowią bariery. PKP PLK podkreśla, że na etapie przygotowań do inwestycji analizuje się wpływ budowy i eksploatacji linii kolejowej na środowisko.
Pochylnia dla płazów. Fot. PKP PLK
Źródło: PKP PLK
Wilki zawsze są ostrożne
Od 2007 roku wybudowano łącznie 123 przejścia wyłącznie dla zwierząt. Najwięcej z nich znajduje się w obszarze korytarzy migracyjnych, np. na liniach: Zielonka–Kuźnica Białostocka, Warszawa–Gdańsk, Kraków–Medyka. Takie obiekty budowane są również na linii z Poznania do Szczecina i trasie Rail Baltica. Stosowane są również dźwiękowe systemy ochrony zwierząt. Ponadto dla potrzeb zwierzęcych wędrówek modernizowane są setki istniejących obiektów – informują PKP PLK.
Przejście dla płazów. Fot. PKP PLK
Badania terenowe, nagrania filmów i zdjęcia z fotopułapek przyniosły obraz zachowań zwierząt w pobliżu linii kolejowych. Np. sarny, jelenie czy łosie swobodnie czują się przy torach, a uciekają na dźwięk nadjeżdżającego pociągu. Wilki zachowują ostrożność, a po sprawdzeniu sytuacji spokojnie przechodzą przez tory, żaby rzadko skaczą przez torowiska, korzystają, tak jak żółwie, ze szlaków przygotowanych w przepustach. Zaskrońce wygrzewają się w pobliżu szyn, ale oddalają się, jeśli poczują drgania nadjeżdżającego pociągu. Mosty i przepusty to dzienne schronienia nietoperzy, które nocami żerują latając ponad torami i siecią trakcyjną.
Źródło: PKP PLK
Domki dla nietoperzy. Fot. PKP PLK
Przeczytaj także: Linia kolejowa do lotniska w Pyrzowicach pod nadzorem
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.