Liczne stany w Stanach Zjednoczonych borykają się z rosnącą ilością intensywnych opadów. W Karolinie Północnej 2020 r. był drugim najbardziej wilgotnym rokiem w historii. Ulewy podtapiały dzielnice, uszkadzały infrastrukturę i zakłócały lokalną gospodarkę. W odpowiedzi powstał plan przeciwdziałania.
French Broad River, Północna Karolina. Fot. Richard/Adobe Stock
- Stanowy plan promuje naturalne rozwiązania, jak przepuszczalne nawierzchnie czy ogrody deszczowe
- Współpraca rządu federalnego z naukowcami i organizacjami branżowymi wesprze edukację
- Zarządzanie wododziałami ułatwi reagowanie na powodzie i huragany
Plan dla władz i mieszkańców
North Carolina Coastal Federation (NCCF) zaprezentowała program działań dla władz stanowych i społeczności lokalnych prowadzących do lepszego zarządzania wodami opadowymi i ograniczania skutków podtopień oraz powodzi. Jednym z elementów tego planu jest promowanie rozwiązań opartych o przyrodę w inwestycjach komunalnych, mieszkaniowych i infrastrukturalnych. To m.in. ogrody deszczowe, lokalne zbiorniki retencyjne, przepuszczalne nawierzchnie parkingów i placów.
Działania już trwają
Już pojawiają się takie inwestycje. W Swansboro nawierzchnię parkingu na 70 pojazdów wykonano z przepuszczalnych kratek brukarskich wypełnionych kamieniem. Dzięki temu powstał obszar biorentencji do wychwytywania i późniejszego oczyszczania deszczówki.
W zachodniej Karolinie Północnej, w browarze Sierra Nevada Mills River zastosowano rozwiązania oparte na naturze. Projektanci, inżynierowie i architekci zaprezentowali zrównoważony obiekt, a stanowi urzędnicy ds. wód opadowych przedstawili rozwiązania optymalizujące retencję wody. Takie jak przepuszczalne nawierzchnie, zbieranie deszczówki z dachów i obsadzenie terenu roślinami.
Rozwiązania oparte na naturze
Plan NCCF wskazuje, że projekty finansowane przez państwo powinny również traktować priorytetowo rozwiązania oparte na naturze w budownictwie, by zabezpieczyć obiekty przed powodziami i zalewaniem. Uznano też, że agencje stanowe mogą zapewnić pomoc techniczną i wskazówki, które lokalnym urzędnikom pomogą dobrać odpowiednie projekty. Dodatkowo ważną rolę mają odgrywać szkolenia i edukacja planistów, inżynierów oraz urzędników stanowych i lokalnych. Ten cel można osiągnąć w ramach współpracy rządu z organizacjami zawodowymi i środowiskami akademickimi. Takie działania już się pojawiają: na Uniwersytecie Stanowym Karoliny Północnej powstała Stormwater Engineering Group oparta o ten model.
Zapobieganie skutkom katastrof
Dla stanu ważne są też przeciwdziałania skutkom katastrof takich jak powodzie i huragany. Pomóc ma zarządzanie wododziałami – w tej skali urzędnicy mogą uwzględnić wszystkie czynniki wpływające na takie zdarzenia i w efekcie podejmować skoordynowane decyzje o inwestycjach mających na celu ochronę zagrożonych społeczności i efektywną odbudowę zniszczonej infrastruktury.
Przeczytaj także: Lublin zachęca do tworzenia ogrodów deszczowych
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.