Badania przeprowadziła spółka Fugro, która w projekt tunelu Fehmarnbelt jest zaangażowana od 10 lat. Zajmowała się pracami badawczymi już na wczesnym etapie projektowania obiektu. W ostatniej fazie sprawdzała warunki geologiczne terenu gruntu pod dnem morskim przy obu wejściach do tunelu oraz, po stronie duńskiej, w sąsiedztwie zakładu produkcyjnego, w którym wykonywane są elementy tunelu z pustaków betonowych.

Podczas prac wykorzystała geotechniczną platformę samopodnośną Skate 3 zaprojektowaną specjalnie do badań. Zespół specjalistów przeprowadził wiercenia wiertłem rdzeniowym, sondowanie statyczne i badanie penetracji stożka służące określeniu geotechnicznych właściwości gruntu. Dane przeanalizowano pod kątem oceny niepewności podpowierzchniowej, by ograniczyć ryzyko związane z problemami geologicznymi i zapewnić odpowiednie parametry wejściowe projektu.

Szczegółowa wiedza na temat właściwości gruntu podpowierzchniowego pomogła konsorcjum Femern Link Contractors usprawnić zarządzanie kosztami i czasem w fazach projektowej i przedkonstrukcyjnej, a także w realizacji celów inżynieryjnych – powiedział Michael Neuhaus, kierownik ds. sprzedaży strategicznej i marketingu w firmie Fugro w Niemczech.

Fehmarnbelt Fixed Link połączy 18-kilometrowym podmorskim tunelem drogowo-kolejowym Danię i Niemcy. Zakończenie inwestycji zaplanowano na 2029 r.

Przeczytaj także: Obwodnica Krakowa – mnóstwo wyzwań dla geotechników