• W Czadzie dostęp do wody pitnej ma tylko 53% ludności
  • Rządowy program ma na celu rozbudowę sieci wodociągów i kanalizacji
  • Budowana w mieście Mao wieża ciśnień dostarczy dziennie 1000 m3 wody

Wieża z siecią wodociągów

23 marca 2021 r. Tahani Mahamat Hassan, minister miejskiej i wiejskiej hydrauliki (ang. urban and rural hydraulics) krajów środkowoafrykańskich położył kamień węgielny pod budowę wieży ciśnień w Mao.

Zaplanowano żelbetowy obiekt o przepustowości 1000 m3 dziennie wraz z 14-kilometrową siecią wodociągów. Woda będzie pompowana ze studni głębinowej i rozprowadzana do 41 publicznych punktów poboru wody. 12 istniejących zostanie poddanych renowacji, planuje się jeszcze budowę 29 kolejnych.


Według ministra projekt zostanie zrealizowany w ciągu roku i czterech miesięcy. Prace wykona czadyjska spółka Wadi Koundi. Zaapelował do wykonawcy o odpowiedzialne podejście do zadania i wykonania robót zgodnie z obowiązującymi regułami oraz o dotrzymanie terminu.

Wodne zagrożenia

Mao to szesnaste najgęściej zaludnione miasto w Afryce Środkowej, położone na piaskach i wydmach z ubogą roślinnością. Rządowy program, poza dostawami wody pitnej, ma doprowadzić do ograniczenia liczby zgonów spowodowanych przez choroby przenoszone przez wodę, jak m.in. cholera, dur brzuszny i przewlekła biegunka.

Drugi system dostaw w budowie

W lutym 2021 r. w miejscowości Kana rozpoczęto prace budowlane nad systemem zaopatrzenia w wodę pitną (AEP). Ten projekt powinien zostać ukończony w ciągu 10 miesięcy. Prace obejmują budowę niewielkiej wieży ciśnień o przepustowości 100 m3 dziennie i 3-kilometrowej sieci wodociągów przyłączonych do sześciu publicznych punktów poboru wody.

Według danych Afrykańskiego Banku Rozwoju (AfDB), w Czadzie dostęp do wody pitnej ma zaledwie 53% populacji.

Program zapewnienia społeczeństwu dostaw wody pitnej i kanalizacji do 2030 r. jest współfinansowany przez rząd Czadu i AfDB.

Przeczytaj także: Łódzka studnia jedną z najgłębszych w Europie