Produkcja rur stalowych ze względu na metodę wytwarzania

Poznajmy trzy rodzaje rur stalowych, które możemy wyodrębnić na podstawie ich odmiennej metody wytwarzania. Są to rury gorącowalcowane, zimnowalcowane oraz ciągnione.

Rury gorącowalcowane

Rury gorącowalcowane to wyroby powstające w skutek rozgrzania materiału stalowego do temperatury wyższej niż temperatura rekrystalizacji. Dzięki temu możliwe jest odtworzenie struktury wewnętrznej metalu i odzyskanie właściwości, jakimi cechował się on zanim został poddany odkształceniom plastycznym.

Proces walcowania na gorąco składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest wstępna kalibracja rozgrzanego materiału. W drugiej kolejności należy osadzić w nim trzpień, dzięki któremu mamy możliwość dostosowania średnicy przekroju. Następnie całość przepuszczana jest przez klatki walcownicze, co pozwala na nadanie walcowanej rurze odpowiedniego kształtu. Rozgrzany materiał ulega wydłużeniu, a ścianki rury jednocześnie stają się coraz cieńsze. Dzięki metodzie wytwarzania, jaką jest walcowanie na gorąco, możemy uzyskać solidne rury bezszwowe.

Rury zimnowalcowane

Rury zimnowalcowane, w przeciwieństwie do wcześniej wspomnianych rur gorącowalcowanych, powstają w warunkach temperatury niższej od temperatury rekrystalizacji. Proces ich produkcji polega na zaginaniu taśm stalowych lub blach, na skutek czego powstają rury ze szwem. Dzięki takiej metodzie wytwarzania mamy możliwość uzyskania rur charakteryzujących się niewielkimi przekrojami i cienkimi ściankami, co trudne jest do uzyskania w przypadku walcowania na gorąco.

Proces produkcyjny również przebiega tutaj kilkuetapowo. W pierwszym kroku następuje ukształtowanie rury szczelinowej. Oznacza to, że taśmę lub arkusz blachy zagina się w taki sposób, aby jego brzegi zeszły się ze sobą. Następnie, konieczne jest ich trwałe połączenie. W tym celu wykonuje się spawanie (w osłonie gazu obojętnego TIG lub łukiem krytym SAW) albo zgrzewanie prądem o wysokiej częstotliwości HF. Całość kończy się rozgrzaniem i starannym wykończeniem rury.



Rury ciągnione

Rury ciągnione to de facto rury gorącowalcowane, które poddawane są procesowi zmniejszania średnicy. Całość odbywa się w niskiej temperaturze, stąd proces zaliczany jest do metod wytwarzania na zimno. Rury ciągnione, jak sama nazwa wskazuje, przeciągane są przez tzw. ciągadło. Jest to specjalna matryca z odpowiednio wymierzonym otworem. Dzięki temu możemy uzyskać rury o zmienionym przekroju i grubości ścianek.

Produkcja rur stalowych ze względu na sposób zapewnienia ciągłości struktury

Rury stalowe możemy podzielić również ze względu na sposób zapewnienia ciągłości ich struktury. W takim ujęciu wyróżniamy rury bezszwowe i rury ze szwem.

Rury stalowe bez szwu

Rury bezszwowe to wyroby stalowe uformowane z jednolitego bloku stali, który po uprzednim wykonaniu w nim otworu, poddawany jest procesowi walcowania. Dzięki temu, że w strukturze rury nie występuje łączenie, charakteryzuje się ona lepszą wytrzymałością.

Rury stalowe ze szwem

Rury ze szwem to wyroby stalowe powstałe na drodze połączenia krawędzi taśm stalowych lub blachy. Jak zostało wcześniej wspomniane, połączenie to może nastąpić na skutek spawania bądź zgrzewania na styk. Istotny jest także sposób bezpośredniego ukształtowania szwu, gdyż krańce arkusza mogą zachodzić na siebie lub dokładnie stykać się ze sobą. Jeśli blacha bądź taśma walcowana jest ukośnie względem osi formowanej wstęgi, zwykle stosuje się wtedy spawanie spiralne.

Rury stalowe, powstałe w oparciu o zróżnicowane metody wytwarzania, możemy znaleźć w ofercie hurtowni stali FERGES. Zapraszamy do telefonicznego bądź e-mailowego kontaktu z naszym Działem Sprzedaży.