Magazyny, choć mają podobny cel, jakim jest przechowanie towaru, to różnią się pod względem techniczno-budowlanym. Wyróżniamy magazyny otwarte, półotwarte, zamknięte i specjalne. Każdy z nich jest dedykowany do określonej grupy produktów. Przestrzenie otwarte to place i składowiska, gdzie można przechować towary odporne na warunki atmosferyczne. Z kolei specjalne to chłodnie czy przechowalnie owoców. Obiekty obsługują różne grupy towarów, a to oznacza, że będą potrzebowali dedykowanych urządzeń pomiarowych — wag.

Wybieramy wagę

Szukając sprawnego urządzenia do firmy, dobrze przemyśleć jej przeznaczenie. Istnieją dwa rodzaje wag: kontrolne i kalkulacyjne. Pierwszy wariant to typowe rozwiązanie, które wskazuje tylko ciężar przedmiotu. Druga grupa ma dodatkową klawiaturę, która umożliwia wprowadzenie ceny sprzedawanego produktu. Na wyświetlaczu znajdują się trzy parametry: masa ważonego towaru, cena produktu za 1 kilogram oraz kwota do zapłaty. Tego rodzaju modele trafiają najczęściej do sprzedaży. Dlatego w pracy na magazynie funkcjonują częściej wagi kontrolne.

Urządzenie najlepiej dostosować do prowadzonego biznesu. W przypadku masarni wagi magazynowe do 100 kg sprawdzą się na etapie porcjowania, kiedy dzieli się tusze. Podobnie sprawa wygląda w miejscach, gdzie zaopatrują się hurtownicy np. u producentów. Ten ostatni sprzedając owoce lub warzywa, może wyposażyć swoją firmę w urządzenia, które poradzą sobie z 100 kg produktu, ale także czymś cięższym. Warto przemyśleć o urządzeniu platformowym o odpowiednich rozmiarach. Dzięki temu będzie można swobodnie układać skrzynki lub worki z produktami. 

Duże wagi do magazynu

Czasami potrzebne są większe urządzenia, jak wagi magazynowe do 150 kg i większe. Z pewnością wiesz jaki rodzaj asortymentu produkujesz lub zamawiasz. Widziałeś, jak wyglądają opakowania zbiorcze, a może nie ma ich w ogóle. Jest to niezbędna wiedza, która pozwala określić jakiego rodzaju urządzenia potrzebujesz. Dla foremnych opakowań lub przedmiotów sprawdzą się wagi platformowe, a dla niestandardowych rozmiarów lub kształtów, wagi hakowe. Warto zastanowić się jak precyzyjnego urządzenia potrzebujesz. Sprzęty mają działkę elementarną (powszechnie nazywaną marginesem błędu) ustawioną na poziomie 50 g przy urządzeniach do 150 kg.

Przydatne funkcjonalności

Podstawowym i kluczowym element jest zakres ważenia, o którym wspominaliśmy. Przydają się jednak dodatkowe funkcje jak np. możliwość liczenia sztuk. Rozwiązania trafiają przede wszystkim do mniejszych urządzeń i sprawdzą się, chociażby w sklepie metalowym. W większości sprzęty mogą współpracować z komputerem lub kasą fiskalną. Wpięcie ich do firmowej sieci to możliwość weryfikacji kluczowych parametrów wpływających na efektywność np. czasu ważenia czy sumę dziennych pomiarów. Pozwala to znaleźć przestoje i zweryfikować ich zasadność.

Technologia sprawia, że wagi ewoluują. Niezmienna jest ich podstawowa funkcja: pomiar ciężaru. Obecnie urządzenia cyfrowe są bardzo precyzyjne i posiadają wiele dodatkowych możliwości, których w starych wagach mechanicznych na próżno szukać.