Na potrzeby wąskotorówek PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) przekażą niewykorzystywane części torów i sprzęt. Dzięki temu wąskotorowe kolejki na Mazowszu i Podkarpaciu oraz sprzęt kolejowy w Muzeum Parowozowni Jarocin przyciągną turystów poszukujących atrakcji.
Fot. Janusz Górski
Uwagę turystów i miłośników kolei przykuje z pewnością zabytkowa linia kolejki wąskotorowej Mława–Maków Mazowiecki, która wkrótce zostanie wyremontowana. Na ponad 100-letni szlak, po zakończeniu prac, powrócą połączenia. Dla tego przedsięwzięcia PKP PLK przekazały gminie Czernice Borowe elementy torów. Nieużywane już w kolejach normalnotorowych wkręty, szyny i połączenia zostaną wykorzystane na wąskotorowym szlaku, regionalnej atrakcji.
Przeworska Kolej Dojazdowa „Podgórzanin” zaoferuje przejazdy między Przeworskiem a Dynowem. Od PKP PLK otrzymała 300 m szyn i 5 tys. wkrętów, które ułatwią remont zabytkowego torowiska.
Fot. Wojciech Brzeziński, gmina Czernice Borowe
W Muzeum Parowozowni Jarocin Muzeum Parowozowni Jarocin pojawią się wagon typu 3F oraz przyczepa wózka motorowego. W latach 60 XX w. służył jako szatnia i magazyn sprzętu w składzie Specjalnego Pociągu Ratownictwa Technicznego w Krakowie. To dar dla Towarzystwa Kolei Wielkopolskiej (TKW), uzupełni muzealną kolekcję 4-osiowych wagonów pasażerskich.
TKW planuje też przywrócić oryginalny wygląd przyczepie typu PWM5 z około 1960 r. Niegdyś wykorzystywana jako techniczne w Trzebini, zostanie połączona w zestaw z wózkiem motorowym WM5-192, który już wcześniej trafił do Towarzystwa. Pojazd będzie wykorzystywany do inscenizacji oraz przejazdów pokazowych i turystycznych. Inne dary od PKP PLK dla TKW, to m.in. semafor dwuramienny, tarczę manewrową, tarczę ostrzegawczą, wagon kryty, wagon techniczno-gospodarczy typu 8A oraz lemieszowy pług odśnieżny typu 411S.
Fot. Wojciech Brzeziński, gmina Czernice Borowe
Już ponad 100 kolejowych darowizn otrzymały od PKP PLK organizacje dbające o historię i tradycję kolei. W 2020 r. elementy Elementy infrastruktury trafiły m. in. do Średzkiej Kolei Powiatowej, Grodziskiej Kolei Drezynowej, Żuławskiej Kolei Dojazdowej i Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej. Wysłużony sprzęt przekazano także szkołom i uczelniom. Politechnika Wrocławska otrzymała m. in. semafory, tarczę manewrową i dźwignię zwrotnicową, a do Zespołu Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu trafiła nastawnica mechaniczna scentralizowana.
Przeczytaj także: Kolej tradycyjna i magnetyczna na jednym torze. 550 km/godz.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.