Myślisz właśnie nad sprzedażą swojego mieszkania? Jeśli tak, musisz dowiedzieć się, w jaki sposób szybko i skutecznie możesz je wycenić. Dowiedz się również, o jakich aspektach prawnych koniecznie musisz pamiętać oraz co wpływa na ostateczną cenę.
Fot. homly.to
Sprzedaj swoje mieszkanie szybko i sprawnie!
Niezależnie od tego, z jakiego powodu podjąłeś decyzje o sprzedaży swojej nieruchomości, prawdopodobnie chcesz zrobić to możliwie jak najszybciej. Najłatwiej dokonać tego, obniżając cenę, ale są też różne inne sposoby na uatrakcyjnienie ogłoszenia. Kluczowe są zdjęcia, dzięki którym potencjalny nabywca chętnie w nie kliknie. Dlatego warto na etapie przygotowywania oferty zatrudnić profesjonalistę.
Sprzedaż mieszkania może więc początkowo wiązać się z kosztami z Twojej strony. Jednak zazwyczaj decydowanie się na taką inwestycję to dobry pomysł, który pomoże uzyskać wyższą cenę ostateczną. A o to przecież chodzi, by jak najwięcej zarobić!
Co wpływa na ostateczny koszt mieszkania?
Choć wystawienie dobrego ogłoszenia jest ważne, wycena nieruchomości to nieco bardziej skomplikowany proces. Aby odpowiednio wycenić swoje mieszkanie, musisz wziąć pod uwagę wiele zmiennych. Najważniejszą wśród nich zawsze jest lokalizacja lokalu. Istotne będzie nie tylko to, w jakim mieście się znajduje, ale również w jakiej okolicy. Czy to centrum? Jak dobrze jest skomunikowana? Czy w okolicy znajdują się szkoły, parki bądź baseny? Odpowiedź na te pytania jest zwykle istotna dla kupującego.
Ponadto ważny okaże się także standard mieszkania oraz jego powierzchnia. Im mniejszy lokal, tym jego cena będzie wyższa za m². Te informacje są absolutnie kluczowe, aby skutecznie wycenić nieruchomość. Z tego powodu warto najpierw wypisać sobie jej wady i zalety, a następnie po odpowiednim zbadaniu rynku określić cenę.
Wycena nieruchomości online — gdzie to zrobić?
Chcesz ułatwić sobie pracę? Wyceń mieszkanie online. Skorzystaj z kalkulatora, który jest darmowym narzędziem, dzięki któremu poznasz ceny w swojej okolicy. Dzięki temu nie będziesz musiał spędzać długich godzin na badaniu rynku. Pamiętaj jednak, że nie stworzysz w ten sposób operatu szacunkowego. Ten jest wystawiany jedynie przez specjalistę, czyli rzeczoznawcę i niemal zawsze jest usługą płatną.
Darmowa wycena zwykle wystarczy do zorientowania się w rynku oraz stworzenia odpowiedniego ogłoszenia, dzięki któremu szybciej sprzedaż swoje mieszkanie. W końcu średnio trwa to do 47 dni, wyłączając kwestie dokumentacji czy kredytu. Cały proces zwykle zamyka się w ok. 3 miesiącach.
Określ standard mieszkania — na co zwrócić uwagę?
Jeśli sprzedajesz mieszkanie samodzielnie, prawdopodobnie masz je z rynku wtórnego. Oznacza to, że nie jesteś osobą, która je wybudowała i można uznać je za używane. To jednak wcale nie oznacza niższej wartości — zwykle jest przeciwnie. Warto zwrócić uwagę na to, że standard nieruchomości ma olbrzymi wpływ na jej cenę, ponieważ to od niego może zależeć, czy kupującemu w ogóle spodoba się lokal.
Mieszkanie, które nie wymaga remontu i jest urządzone w przeciętny sposób, często osiaga średnie ceny rynkowe. To też lokal, do którego nowy nabywca może się niemal od razu wprowadzić lub wymaga jedynie niewielkich remontów. Mniej kosztować będzie nieruchomość do pełnego remontu, a z kolei ta, która została luksusowo wyposażona, będzie miała cenę znacznie wyższą. Z tego powodu dobrym pomysłem jest inwestowanie w odpowiedni wystrój swojego domu od samego początku.
Sprzedaż mieszkania — te dokumenty musisz przygotować
Sprzedając swoje mieszkanie, przede wszystkim zbierz wszystkie potrzebne dokumenty. Będziesz potrzebować aktu notarialnego, który stanowi potwierdzenie, że należy ono do Ciebie. Nie zapomnij o aktualnym odpisie z księgi wieczystej oraz o zaświadczeniu o osobach zameldowanych w danym miejscu. Ważny jest również dokument, który potwierdza, że na lokalu nie ciąży żaden dług. Dobrze przygotować przynajmniej część z nich jeszcze przed wystawieniem ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.