Czym jest technologia BIM?

BIM to oprogramowanie, które umożliwia komputerowe opracowanie modeli i prototypów planowanych obiektów budowlanych. Uwzględnia niezbędne informacje o technologii i funkcjonalności inwestycji, które mogą być wykorzystywane na każdym etapie prac – od projektu, przez realizację, aż po odbiór. Wyraźnie upraszcza projektowanie, pozwalając na testowanie różnych wariantów w cyfrowej formie i dzięki temu ograniczenie liczby błędów, które można popełnić na różnych etapach tego procesu.

Pilotażowy projekt

Pod koniec 2017 r. GDDKiA podjęła decyzję o przeprowadzeniu pilotażowego projektu z zastosowaniem BIM na jednej z obwodnic – obejściu miejscowości Zator. Dlaczego wybrano właśnie tę drogę? Jak wyjaśnia Dyrekcja, kierowano się przede wszystkim jej charakterystyką.

Musiała być to inwestycja stosunkowo niewielka, ale jednocześnie reprezentatywna dla realizowanych przez GDDKiA zadań. Obwodnica Zatora jest idealnym tego przykładem. Jej długość wynosi nieco ponad 2 km, biegnie nowym śladem, a zakres robót obejmuje prace drogowe, mostowe i instalacyjne (wodne, kanalizacyjne, gazowe, elektroenergetyczne, teletechniczne). Jest to asortyment robót występujący na większości inwestycji prowadzonych przez GDDKiA – wskazano.

Kontrakt na przygotowanie projektu w nowatorski sposób podpisano 28 stycznia br. z firmą Sweco Engineering. Zadaniem wykonawcy było efektywne wdrożenie metodologii BIM w środowisko projektu infrastrukturalnego, w tym m.in. usprawnienie procesów decyzyjnych poprzez efektywne wykorzystanie zgromadzonych danych, skuteczne zdefiniowanie i optymalizacja procesów obiegu informacji czy analizę ryzyka już na etapie przygotowania i projektowania.

W wyniku prac opracowany został tzw. plan wykonania BIM (ang. BIM Executive Plan), w którym przedstawiono strategię oraz szczegółowy grafik implementacji BIM. Następnie wykonawca wdrażał standardy obiegu informacji z wykorzystaniem platformy do zarządzania plikami projektu i wymiany informacji (środowisko CDE – ang. Common Data Environment), jak również opracował modele BIM.

Wszystkie prace projektowe, wraz z uzyskaniem decyzji i nadzorem autorskim nad budową, trwać mają 49 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Obwodnica Zatora – najważniejsze informacje

Obwodnica Zatora powstanie w ciągu DK28, jako jej nowy odcinek, po zachodniej stronie miasta. Jej początek znajdować się będzie na wlocie istniejącego w ciągu DK44 ronda, a na końcu zostanie połączona z istniejącym odcinkiem DK28. Projektowana długość obejścia to 2,1 km. W ramach inwestycji, oprócz drogi, powstaną m.in. most, dwa wiadukty oraz dwa przepusty.

Przeczytaj także: S19: zaawansowane prace mostowe na budowie obwodnicy Kraśnika