Zachowanie należytej ostrożności i dbanie o stan techniczny instalacji w domu to podstawowe zasady, których przestrzegają rozsądni gospodarze. Środków ostrożności, które możemy wykorzystać, aby uniknąć pożaru, jest wiele – zacznijmy od podstaw, czyli rzeczy, o których warto pomyśleć już na etapie budowy i wykończenia domu.

Misja bezpieczny dom

Wybór odpowiednich materiałów budowlanych i wykończeniowych to pierwszy krok do zabezpieczenia domu przed pożarem. Budowa domu z materiałów niepalnych jest bardzo rozsądnym rozwiązaniem – do wyboru mamy naprawdę sporo możliwości. Stałe elementy konstrukcji wykonane z ceramiki, betonu, stali czy silikatów pozwalają zminimalizować ryzyko strawienia budynku przez ogień. Domy modułowe są modne, bo powstają szybko i są tanie. Ale może się okazać, że ubezpieczenie nieruchomości tego typu na wypadek pożaru będzie niemożliwe lub bardzo kosztowne. A zdecydowanie warto pomyśleć o zakupie polisy, by zapewnić sobie finansowe wsparcie na wypadek pożaru mieszkania czy domu. Pozwoli ono szybko uporać się z konsekwencjami działania ognia.

Sama konstrukcja z materiałów niepalnych nie wystarczy – trzeba zadbać również o dobrze przemyślane wykończenie. Zamiast sufitów z drewna czy styropianu wybierz niepalny tynk gipsowy. Można z jego pomocą wykonać bardzo efektowne wykończenia, które przy okazji podniosą poziom bezpieczeństwa.

Na etapie budowy warto zainwestować w izolacje niepalne. To rozwiązanie, które w sytuacji pojawienia się ognia ograniczy straty materialne. Kotłownię warto zabezpieczyć, instalując drzwi przeciwpożarowe.

Ratuj to, co najcenniejsze

Czasem mimo największych starań może dojść do zaprószenia ognia. Jest on niebezpieczny na długo przed tym, jak pożar rozszaleje się na dobre. W wyniku spalania wydzielają się szkodliwe gazy, które powodują śmiertelne zatrucia. Dobrym rozwiązaniem jest instalacja czujek czadu i dymu, które odpowiednio wcześnie zaalarmują domowników o potencjalnym niebezpieczeństwie. Dzięki temu można udaremnić rozprzestrzenianie się ognia i przeprowadzić ewakuację, zanim komuś stanie się krzywda.

W każdym domu powinna znajdować się gaśnica typu ABC. Jest to uniwersalny środek, którym możesz gasić płonące ciała stałe, gazy i ciecze. Częstą przyczyną pożarów w domach jednorodzinnych jest zapalenie się wrzącego oleju. Ugasisz go gaśnicą typu F – zatem dobrze jest mieć ją w kuchni. Zasada jest następująca – na każdym piętrze powinna znajdować się jedna gaśnica oraz mała gaśnica typu F w kuchni.

Jakich sytuacji unikać?

Nasze bezpieczeństwo zależy również od codziennych zachowań. Palacze powinni szczególnie dbać o bezpieczeństwo – palenie w łóżku lub wrzucanie niedopałków do kosza na śmieci to potencjalne ryzyko zaprószenia ognia. Ważne jest również odpowiednie przechowywanie materiałów łatwopalnych – zawsze poza zasięgiem dzieci i z dala od źródeł ciepła. Podczas rozpalania w piecu czy używania otwartego ognia należy zachować szczególną ostrożność. Niedopuszczalne jest również pranie ubrań w rozpuszczalnikach.