Wschodnia część woj. wielkopolskiego boryka się z największymi deficytami wodnymi w skali całego kraju. Wpływ na to mają nie tylko niekorzystne warunki klimatyczne, ale także wieloletnia działalność górnictwa odkrywkowego oraz pobór wód podziemnych. Konieczne są działania, które pozwolą zredukować te braki i uzupełnić zasoby wody w regionie.
Rurociąg umożliwiający przekierowanie wód z odwodnienia w kierunku wyrobiska po odkrywce Kazimierz Północ. Fot. Wody Polskie
Jak podaje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, w Wielkopolsce realizowane są zadania, mające przywrócić przepływ w rzekach i przyspieszyć wypełnienie wyrobisk pogórniczych. Jednym z nich jest przebudowa rurociągu tłoczącego wodę, która pochodzi z odwodnienia odkrywki Jóźwin IIB w kierunku zalewanej odkrywki Kazimierz Północ. Prace, polegające na redystrybucji wód pochodzących z odwodnienia odkrywki Jóźwin IIB, pozwolą skrócić (nawet do dwóch lat) proces zalewania powstającego zbiornika.
Do tej pory wody z odwodnienia odkrywki były w większości odprowadzane do Strugi Kleczewskiej i Rowu Głównego, następnie – przez Biskupią Strugę – do Jeziora Gosławskiego. W przypadku jakiejkolwiek nadwyżki, woda kierowana była w stronę Warty.
Dzięki realizacji inwestycji wody kopalniane wypełniają wyrobisko po odkrywce Kazimierz Północ. Pierwsze efekty przedsięwzięcia są już widoczne. W pierwszym półroczu ub.r. przeciętyny wznios zwierciadła wody w nowym zbiorniku wyniósł 20 cm w ciągu miesiąca, a w kolejnym półroczu – 68 cm na miesiąc.
O szczegółach inwestycji mówi Bogumił Nowak, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu:
Przeczytaj także: Susza w Polsce to realny problem
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.