• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Aleje Jerozolimskie w Warszawie przejdą metamorfozę

Opublikowano: 19-07-2021 Źródło: ZDM Warszawa

W stolicy Polski trwa realizacja programu Nowe Centrum Warszawy, w ramach którego m.in. gruntownie przebudowywane są miejskie arterie. Stołeczny ratusz otworzył właśnie oferty w przetargu na zaprojektowanie nowego wyglądu jednej z nich. Aleje Jerozolimskie przejdą metamorfozę na odcinku od ronda Czterdziestolatka do ronda de Gaulle’a, do wjazdu na wiadukt Mostu Poniatowskiego.


Fot. Vic / Adobe Stock Fot. Vic / Adobe Stock

Chętnych na zaproponowanie nowego oblicza alei jest czworo. To dwie firmy z Warszawy – Safege (5,57 mln zł) oraz Biuro Projektów Metroprojekt (5,82 mln zł), jedna z Poznania – Biuro Projektów Komunikacyjnych (3,6 mln zł) oraz jedna z Krakowa – Progreg (4,9 mln zł). Trwa analiza nadesłanych ofert, decyzja ma zapaść do końca wakacji. Wybrany wykonawca na realizację inwestycji będzie miał 30 miesięcy.

W ramach zadania zaproponowany ma zostać nowy podział ulicy, z uwzględnieniem szerokich chodników i wyznaczonymi punktami na ogródki gastronomiczne, a także drogami rowerowymi o szerokości 3 m po obu stronach jezdni. Ta z kolei ma składać się z pasa ruchu ogólnego, buspasa i pasa do parkowania – tak będzie po obu stronach drogi. Nasadzona ma być również zieleń, której teraz na alejach wyraźnie brakuje.

Do historii przejdą ronda u zbiegu z Marszałkowską (rondo Dmowskiego) i Nowym Światem (rondo de Gaulle’a). Zamiast nich powstaną zwyczajne skrzyżowania, co pozwoli odzyskać przestrzeń dla pieszych i poprawić przesiadki. Na obu skrzyżowaniach powstanie komplet naziemnych przejść dla pieszych. Nowe zebry powstaną również na wysokości ul. Pankiewicza i Brackiej, przy stacji PKP Powiśle, a także na wysokości „Domu Partii” (drugie dojście do przystanku tramwajowego) i po wschodniej stronie ronda Czterdziestolatka. Przystanki tramwajowe i autobusowe zostaną przesunięte, wydłużone i poszerzone tak, aby zapewnić jak największy komfort pasażerom i ułatwić przesiadki – informuje UM Warszawa.

Źródło: ZDM Warszawa Źródło: ZDM Warszawa

Projekt ma być przygotowany w ścisłej współpracy z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi (PKP PLK), które planują w tym rejonie (ul. Nowy Świat) budowę nowej stacji oraz przebudowę tunelu kolejowego (zastosowana ma być metoda odkrywkowa).

Wszystkie prace – od opracowania projektu po roboty budowlane – potrwają około trzech lat i będą wiązać się z licznymi utrudnieniami komunikacyjnymi.

Nowe Centrum Warszawy zakłada także prace na m.in. placu Pięciu Rogów i zachodniej części centralnego odcinka ul. Marszałkowskiej, na rondzie Dmowskiego i w okolicach pl. Trzech Krzyży. W planach jest także budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki, a także przebudowa placu przed tą wizytówką Warszawy.

Przeczytaj także: Koniec I etapu budowy alternatywnego układu przesyłowego pod Wisłą

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia