W ramach budowy kolei dużych prędkości w Wielkiej Brytanii (HS2) powstaje 450-metrowy wiadukt Wendover Dean. Obiekt zaprojektowano w taki sposób, by podczas budowy zredukować do minimum emisję dwutlenku węgla. Jak wynika z najnowszych analiz, projektanci są na dobrej drodze, by zmniejszyć ilość śladu węglowego aż o połowę.
Wizualizacja wiaduktu Wendover Dean. Źródło: hs2.org.uk
Innowacyjne rozwiązanie, jakie chcą wykorzystać wykonawcy brytyjskiego wiaduktu, polega na zastosowaniu dwóch stalowych dźwigarów, które umieszcza się pomiędzy dwoma warstwami zbrojonego betonu. W ten sposób powstaje wyjątkowo wytrzymałe, a jednocześnie lekkie przęsło.
Wyliczono, że w efekcie zastosowania „podwójnych struktur kompozytowych”, jak mówi się o innowacji, możliwe jest zmniejszenie śladu węglowego o 7433 ton, co odpowiada ponad 20,5 tys. lotów na trasie Londyn–Edynburg.
Źródło: hs2.org.uk
Ekologicznych pomysłów w ramach budowy przeprawy jest więcej. Oprócz zmniejszenia ilości używanych materiałów budowlanych (betonu i stali), planowane jest też takie rozmieszczenie filarów (będzie ich dziewięć, niektóre osiągną wysokość nawet 14 m), by dokładnie odzwierciedlić symetrię gruntu. Oprócz tego elementy te będą przygotowywane w częściach poza placem budowy, a połączone zostaną dopiero na miejscu. Ma to zmniejszyć ilość używanego sprzętu i ograniczyć jego wpływ na pobliską naturę oraz komfort życia lokalnych mieszkańców.
Oprócz tego, belki obiektu zostaną wykonane ze stali trudnordzewiejącej, która z upływem lat zyska barwę zbliżoną do odcieni okolicznego krajobrazu. Całkowity ciężar użytego materiału wyniesie około 1400 ton. Wiadukt zostanie wzbogacony o betonowy pomost, w którym zainstalowane zostaną tory oraz ekrany akustyczne.
Wizualizacja wiaduktu Wendover Dean. Źródło: hs2.org.uk
HS2 to druga co do wielkości linia dużych prędkości w Wielkiej Brytanii, która połączy Londyn, Birmingham, Manchester i Leeds. Budowa nowej linii kolejowej podzielona jest na trzy etapy, obejmujące odcinki Londyn–West Midlands, West Midlands–North, Manchester–Leeds. Pierwszy fragment ma być gotowy między 2029 a 2033 r. Powstanie tu ponad 225 km trasy, z czego ponad 100 km przebiegać będzie w tunelach. Na tej linii powstanie także najdłuższy wiadukt w Wielkiej Brytanii. W sumie system kolei dużych prędkości HS2 obejmie 25 stacji i docelowo pozwoli obsłużyć około 30 mln osób.
Przeczytaj także: Łopaty turbin wiatrowych zamiast stali – innowacja w zbrojeniu betonu
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.