Urząd Miasta Mikołów we współpracy ze Śląskim Ogrodem Botanicznym pozyskał prawie 10 mln zł na inwestycje z zakresu zielono-błękitnej infrastruktury. W sierpniu 2020 r. złożono wniosek o dofinansowanie projektów z tzw. Funduszy Norewskich. Otrzymano najwyższą dotację w kraju.
Rynek w Mikołowie. Fot. UM Mikołów
Przygotowania zwieńczone sukcesem
Przygotowania do złożenia wniosku trwały wiele miesięcy, ale praca nie poszła na marne. – Dziesiątki godzin pracy nad projektem, analizy i szukanie właściwych rozwiązań zostały docenione. To właśnie nasze miasto otrzymało najwyższą kwotę dofinansowania w kraju (około 9,93 mln zł), a cała wartość projektu (wraz z wkładem własnym) ostatecznie wyniesie prawie 11 68 mln zł – mówi Mateusz Handel zastępca burmistrza, koordynator projektu.
Zieleń na przystankach i na rynku
W ramach przedsięwzięcia w czterech lokalizacjach powstanie piec zielonych przystanków, roślinami zostaną też pokryte tereny wokół nich. Dojdzie do obniżenia temperatury, likwidacji wyspy ciepła, poprawi się jakość powietrza i możliwość retencji wód opadowych.
Zacieniona zostanie część płyty rynku – zaplanowano nasadzenie 17 drzew i system nawadniania. W parku Planty pojawi się mineralna nawierzchnia na alejkach, zostaną odtworzone krzewy wokół alejek, dojdzie do rekultywacji stawu przy basenie, będzie zamontowana fontanna napowietrzająca.
Fot. UM Mikołów
Inne działania to budowa zielonego parkingu przy Starostwie Powiatowym, ścieżki rowerowej od Mokrego wzdłuż Śląskiego Ogrodu Botanicznego do Bujakowa, stworzenie łąki kwietnej na Wygodzie, ogrodu deszczowego przy ul. Krawczyka i rabaty z miododajnych roślin na deptaku za Strażą Pożarną. W mieście pojawią się tzw. zielone ładowarki i lampy wykorzystujące odnawialne źródła energii.
Lepsza retencja w ogrodzie botanicznym
Na terenie Śląskiego Ogrodu Botanicznego zaplanowano odnowienie i wzmocnienie systemu retencji wód z zagospodarowaniem deszczówki oraz wzmocnienie bioróżnorodności. Parking po przebudowie zyska zieloną przepuszczalną nawierzchnią, która będzie filtrować wody opadowe. Panele fotowoltaiczne zasilą system zagospodarowania wód deszczowych, a fragment ogrodu zmieni się w zieloną, terenową salę edukacyjną. Dodatkowo w okolicach placu zabaw nad chodnikami pojawią się pergole obniżające temperaturę, będą też przywrócone pojemność retencyjna i walory krajobrazowe XIX-wiecznego stawu w Parku w Mokrem.
Zadanie będą wykonywane etapami, a wszystko ma być gotowe do końca 2023 r.
Przeczytaj także: Polska zamierza poprawić stan wód Bałtyku
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.