Pierwsze prace mają się rozpocząć 16 sierpnia br. i potrwać do końca miesiąca. Wyłączony z ruchu zostanie istniejący buspas, zwężone mają być pozostałe dwa pasy ruchu. Dla ruchu ogólnego pozostanie skrajny lewy pas, natomiast pas prawy dostępny będzie wyłącznie dla autobusów, karetek, pojazdów MTON, taksówek i motocykli.

Roboty będą również wprowadzenia ograniczeń tonażowych. Na południowej jezdni trasy nie będą mogły znaleźć się pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t. Objazd dla ciężarówek wyznaczono ulicami Puławską i Goworka, al. Ujazdowskimi lub ulicami Waryńskiego i Spacerową do ulic Gagarina i Czerniakowskiej. Ominięcie budowy będzie możliwe także poprzez al. Niepodległości, al. Wilanowską, Trasą Siekierkowską i ul. Czerniakowską. Ograniczenia nie będą obowiązywać pojazdów budowy, służb miejskich i zaopatrzenia.

Przebudowę wiaduktu północnego (w stronę centrum) poprzedzi wprowadzenie ruchu dwukierunkowego na wiadukcie południowym, gdzie w ramach rozpoczynających się prac poszerzona zostanie istniejąca jezdnia. Dzięki temu, po zamknięciu wiaduktu północnego, na południowym wiadukcie możliwe będzie zapewnienie dwóch pasów ruchu dla każdego z kierunków – podał UM Warszawa.

W trakcie rozbiórki pierwszego z obiektów (północnego) otwarty będzie drugi, później nastąpi zamiana – ruch zostanie skierowany na nowo wybudowany wiadukt północny i rozpocznie się rozbiórka pozostałej części drogi.

Przebudowa wiaduktów Trasy Łazienkowskiej potrwa do marca 2024 r. Inwestycja warta jest 87,5 mln zł.

Przeczytaj także: Tunele Trasy Łazienkowskiej mają nowe oświetlenie