Powtarzające się coraz częściej ekstremalne zjawiska pogodowe są jednym z powodów, dla których Polacy zainteresowali się bardziej niż dotychczas tematem skutków zmian klimatu. Firma Deloitte sprawdziła, jakie panują wśród nich nastroje w tym temacie.
Fot. piyaset / Adobe Stock
Skutki zmian klimatu budzą niepokój
Z badania Deloitte wynika, że zdecydowana większość, bo aż 81%, z nas obawia się zmian klimatu. Ankietę przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 1145 osób powyżej 14. roku życia w czerwcu br. 35% osób było bardzo zaniepokojonych obecną sytuacją, a 46% trochę zaniepokojonych; 7% nie miało zdania lub nie odczuwało niepokoju.
Liczby te z roku na rok rosną. W 2009 r. w badaniu CBOS tylko 15% ankietowanych uważało zmiany klimatu za jedno z największych zagrożeń dla cywilizacji, w tym roku jest to już 26%. Między 2015 r. a 2021 r. odsetek Polaków, uważających zmiany klimatu za poważny problem, wzrósł z 56% do 69%.
Temat zmian klimatu jest w życiu Polaków bardzo aktualny – 65% ankietowanych stwierdziło, że zastanawiało się nad skutkami zmian w ciągu ostatniego miesiąca, przy czym obawy te zgłaszały przede wszystkim kobiety, a ogólnie osoby pracujące oraz te dostrzegające negatywny wpływ zmian klimatu na nasze życie i środowisko.
Co najbardziej niepokoi nas w temacie zmian klimatu?
Największe obawy budzi oddziaływanie zmian klimatu na środowisko, społeczeństwo i gospodarkę. W przypadku środowiska niepokojące są dla nas przede wszystkim ekstremalne zjawiska pogodowe (54% wskazań), gorsza jakość powietrza (50%) oraz wzrastające temperatury (41%), w dalszej kolejności wymieranie gatunków (36%), gorsza jakość wody (26%) oraz wzrastający poziom mórz (21%). Jeśli chodzi o gospodarkę i społeczeństwo, obawy budzą wzrastające ceny żywności (57%), wpływ na zdrowie (51%), występowanie pandemii (35%) i powodzi (38%), ale także wzrost biedy (35%) oraz nierówności społecznych (15%).
Kto zyska na spowolnieniu zmian klimatu?
Z tą ostatnią kwestią związana jest też odpowiedź, na pytanie, kto najwięcej zyska na zatrzymaniu lub spowolnieniu zmian klimatu. Ankietowani zdają sobie sprawę, że nie będą głównymi beneficjentami wyników walki ze skutkami tych zmian. Choć nacisk położony został na ujęcie czasowe (skorzystają przede wszystkim „moje dzieci i wnuki” – 73% odpowiedzi), to wiele wskazań (34%) dotyczyło wpływu walki ze skutkami zmian klimatu na inne, biedniejsze kraje oraz osoby uboższe (37%), które mają bardziej ograniczone możliwości dostosowania się do zmian.
Przeczytaj także: Klimat: działania muszą być radykalne, inaczej nasza cywilizacja wyginie [raport IPCC]
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.